Po śmierci spadkodawcy i ustaleniu kręgu osób uprawnionych do dziedziczenia poprzez stwierdzenie nabycia spadku przez sąd bądź notarialne poświadczenie dziedziczenia, spadkobiercy mogą dokonać działu spadku. Dział spadku w zależności od sytuacji może przybrać różne formy. Poniżej przedstawimy możliwości, jakie mogą zostać dokonane, aby dział spadku mógł zostać przeprowadzony w sposób sprawny oraz skuteczny.
Formy działu spadku
Dział spadku może zostać dokonany w różnych formach, a mianowicie:
- w formie umowy zawartej pomiędzy wszystkimi spadkobiercami;
- na mocy postanowienia sądowego;
- na mocy ugody.
Umowny dział spadku
Umowny dział spadku następuje, gdy wszyscy spadkobiercy, tj. ustawowi oraz testamentowi zgadzają się na zawarcie umowy o treści przez nich uzgodnionej (tj. także co do sposobu podziału w nim określonym). Sprzeciw chociażby jednego z nich powoduje niemożność zawarcia umowy działowej.
Umowa o dział spadku może co do zasady przybrać dowolną formę, nawet ustną. Niemniej jednak, jeżeli w skład masy spadkowej wchodzą ruchomości bądź nieruchomości, do których ustawodawca przewidział szczególną formę, umowa o dział spadku będzie musiała zostać zawarta w takiej szczególnej formie. Jeśli w skład masy spadkowej wchodzi nieruchomość umowa o dział spadku będzie musiała być zawarta w formie aktu notarialnego. Z kolei, jeśli składnikiem masy spadkowej będzie przedsiębiorstwo umowę działową trzeba będzie zawrzeć w formie pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi.
Warto wskazać, iż istnieje możliwość uchylenia się od skutków prawnych zawartej przez siebie umowy o dział spadku pod wpływem błędu jedynie wówczas, gdy błąd taki dotyczył stanu faktycznego uznawanego przez strony umowy za niewątpliwy.
Sądowy dział spadku
Sądowy dział spadku może zostać dokonany, jeżeli zostanie złożony wniosek o dział spadku. Z wnioskiem takim mogą wystąpić:
- spadkobierca;
- spadkobierca zmarłego spadkobiercy;
- nabywca udziału w spadku;
- wierzyciel spadkobiercy;
- prokurator;
- Rzecznik Praw Obywatelskich.
Warto wskazać, iż zdaniem niektórych przedstawicieli doktryny uprawnionym do zainicjowania postępowania sądowego o dział spadku jest również nabywca udziału w przedmiocie należącym do spadku, jeśli wyczerpuje on cały lub prawie cały spadek.
Wniosek o dział spadku można złożyć w każdym czasie (także wiele lat po śmierci spadkodawcy i uzyskaniu stwierdzenia dziedziczenia).
Wniosek o dział spadku powinien zostać złożony w sądzie rejonowym, w którego okręgu znajduje się:
- miejsce ostatniego zwykłego pobytu spadkodawcy albo
- miejsce położenia majątku spadkowego lub jego części, gdy nie można ustalić ostatniego zwykłego miejsca pobytu spadkodawcy.
Jeśli ww. przesłanki nie będą mogły mieć zastosowania, wówczas sądem właściwym będzie sąd rejonowy dla m. st. Warszawy.
We wniosku o dział spadku należy wskazać w szczególności dane uczestników postępowania (tj. wnioskodawcy, innych spadkobierców, zapisobiorców itp.) oraz informację o testamentach.
Do wniosku o dział spadku wnioskodawca powinien dołączyć m. in.
- postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku z klauzulą prawomocności bądź akt poświadczenia dziedziczenia sporządzony w formie aktu notarialnego oraz
- spis inwentarza, jeżeli został sporządzony.
Warto wskazać, iż wnioskodawca nie musi wskazywać dokładnego sposobu działu spadku. W przypadku, gdy nie sporządzono spisu inwentarza, we wniosku o dział spadku należy określić wszystkie aktywa (masę spadkową), które mają być przedmiotem podziału.
Częściowy dział spadku
Co do zasady sądowy dział spadku powinien dotyczyć całości masy spadkowej, jednakże z ważnych powodów może zostać ograniczony do części spadku. Umowny dział spadku może natomiast dotyczyć zarówno całości masy spadkowej, jak również być ograniczony do jej części, niezależnie od istnienia ważnych powodów przemawiających za częściowym działem spadku.
Sposoby dokonania podziału masy spadkowej
Należy również pamiętać, iż przedmiotem działu spadku są jedynie aktywa, które pozostawił po sobie zmarły, nie zaś długi spadkowe. Aktywa te mogą zostać podzielone pomiędzy spadkobierców w następujący sposób:
- podział fizyczny pomiędzy wszystkich spadkobierców (np. podział nieruchomości gruntowej);
- rozdzielenie aktywów pomiędzy wszystkich spadkobierców (np. przyznanie po jednej ruchomości każdemu spadkobiercy);
- przyznanie jednemu bądź kilku spadkobiercom składnika masy spadkowej przy jednoczesnym zobowiązaniu do spłaty (dopłaty) pozostałych spadkobierców;
- sprzedaż masy spadkowej i podział kwoty uzyskanej z tytułu sprzedaży pomiędzy wszystkich spadkobierców.
Podsumowanie
Podsumowując, należy wskazać, iż dwoma najpopularniejszymi formami dokonania działu spadku jest zawarcie umowy pomiędzy spadkobiercami oraz sądowy dział spadku. Sądowy dział spadku może zostać przeprowadzony wyłącznie na wniosek. Wniosek o dział spadku, jak każde pismo procesowe musi spełniać wymogi formalne, aby mogło wywołać skutki prawne. Także umowa o dział spadku musi zawierać postanowienia, których brak powodować może jej nieważność. Jeżeli chcą Państwo przeprowadzić dział spadku (umowny bądź sądowy) zachęcamy do kontaktu z Kancelarią Prawną Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni. Nasza Kancelaria udziela wszelkiej pomocy prawnej w zakresie prawa spadkowego, a w tym sporządzi dla Państwa w sposób profesjonalny umowę działową, jak również wniosek o dział spadku.
Powrót do specjalizacji — Adwokat spadki