W dzisiejszych czasach częstym zjawiskiem jest życie w rozłączeniu rodziców posiadających dzieci, skutkiem czego dziecko zamieszkuje z jednym z rodziców, zaś z drugim posiada wyłącznie okresowe bądź sporadyczne kontakty. Niejednokrotnie jednak rodzice nie mogą porozumieć się w zakresie takich kontaktów. W przypadku konfliktów i niemożliwości dojścia do porozumienia jedyną możliwością jest ustalenie kontaktów z dzieckiem przez sąd. Oprócz rodziców, również pozostali członkowie rodziny, którzy mają utrudniony kontakt z dzieckiem mogą żądać ustalenia kontaktów ze swym krewnym (siostrą, bratem, wnukiem, siostrzeńcem bądź bratankiem). Poniżej wyjaśnimy jaka jest procedura w sprawach o ustalenie kontaktów z dzieckiem.
Zakres kontaktów z dzieckiem
Polski ustawodawca wprowadził dwa rodzaje kontaktów, a mianowicie poprzez możliwość przebywania z dzieckiem – odwiedzin oraz zabierania go poza miejsce zamieszkania oraz porozumiewania się – korespondencyjnego bądź za pośrednictwem komunikacji elektronicznej.
Czy ustalenie kontaktów z dzieckiem następuje zawsze w orzeczeniu sądowym?
Często sposobem ustalenia kontaktów z dzieckiem następuje w drodze orzeczenia sądowego, które określa zakres kontaktów oraz ich częstotliwość (o czym szerzej poniżej). Nie jest to jednak jedyny sposób, gdyż rodzice mogą również ustalić kontakty w zawartym przez nich pisemnym porozumieniu.
Ustalenie kontaktów z dzieckiem a postępowanie rozwodowe
Ustalenie kontaktów z dzieckiem może być elementem orzeczenia rozwodowego pomiędzy małżonkami (o czym szerzej w artykule pt. „Dzieci a rozwód”).
Zainicjowanie postępowania o ustalenie kontaktów z dzieckiem
Rodzic (siostra, brat, dziadek, babcia) mogą zainicjować postępowanie sądowe w przedmiocie orzeczenia kontaktów przez sąd rodzinny poprzez wniesienie wniosku do sądu.
We wniosku takim należy określić żądanie, tj. w jaki sposób wnioskodawca chce, aby kontakty z dzieckiem się odbywały. Nadto, należy określić sytuację rodzinną dziecka oraz jego rodziców. Przedmiotowy wniosek może, obok elementów wymaganych zawierać również dodatkowe elementy, np. wnioski dowodowe.
Tryb postępowania
Sprawa o ustalenie kontaktów z dzieckiem jest sprawą rozstrzyganą w postępowaniu nieprocesowym.
Należy zwrócić uwagę, iż w polskim ustawodawstwie wprowadzono dwa tryby postępowania: procesowy oraz nieprocesowy, przy czym obydwa tryby nie mogą być połączone w jednym postępowaniu. Jest o tyle istotne, gdyż sprawy z zakresu prawa rodzinnego muszą być rozpatrywane w trybie określonym przez przepisy – tj. sprawy rozwodowe oraz o alimenty w trybie procesowym, zaś sprawy o ustalenie kontaktów bądź ograniczenie władzy rodzicielskiej to sprawy rozpoznawane w trybie nieprocesowym.
Częstym błędem jest więc wnioskowanie o ustalenie kontaktów w sprawach o alimenty czy odwrotnie. W przypadku wystąpienia takiego błędu wnioskodawca (powód) będzie musiał zdecydować, które roszczenie ma być w danym postępowaniu rozstrzygane, a co do drugiego roszczenia będzie musiał wnieść odrębny wniosek (pozew).
Postępowanie dowodowe
Sąd opiekuńczy może przeprowadzić postępowanie dowodowe zgodnie z wnioskiem bądź z urzędu, tj. na podstawie własnej inicjatywy, gdy uzna, iż dowód ten może przyczynić się do rozpoznania całości sprawy.
Sąd w ramach swych uprawnień może skorzystać z wywiadu środowiskowego. Wywiad taki przeprowadzany jest przez kuratora sądowego celem zebrania informacji dotyczących dziecka oraz środowiska, w którym żyje (zachowania się dziecka, istniejących warunków życiowych oraz wychowawczych, edukacji oraz sposobu spędzania przez niego wolnego czasu, relacji z rodzicami oraz rówieśnikami).
Sprawy o ustalenie kontaktów z dzieckiem muszą być rozpoznane po przeprowadzeniu rozprawy, zatem sama wymiana pism nie jest wystarczająca. Na takiej rozprawie sąd jest zobowiązany do przesłuchania przedstawicieli ustawowych dziecka (najczęściej rodziców).
Właściwość sądu
Sprawy o ustalenie kontaktów z dzieckiem rozpoznawane są przez sąd rejonowy, w którego okręgu dziecko posiada miejsce zamieszkania lub zwykłego pobytu (za wyjątkiem spraw rozstrzyganych w toku postępowania rozwodowego).
Opłata sądowa
Wniosek o ustalenie kontaktów z dzieckiem podlega opłacie stałej w wysokości 40 zł. Opłatę taką uiszcza się na rachunek bankowy sądu. Można również dokonać jej uiszczenia w kasie sądu.
Podsumowanie
W przypadku, gdy rodzice (opiekunowie) nie mogą porozumieć się w zakresie częstotliwości oraz charakteru kontaktów z dzieckiem, jedyną drogą jest ustanowienie kontaktów przez sąd opiekuńczy. Należy jednak pamiętać, iż wniosek o ustanowienie kontaktów nie może być podniesiony w postępowaniu o zasądzenie alimentów, gdyż obydwa roszczenia są rozstrzygane w różnych trybach – ustanowienie kontaktów w trybie nieprocesowym, zaś alimenty w postępowaniu procesowym. Z uwagi na zawiłość przepisów prawnych optymalnym rozwiązaniem jest wybór profesjonalnego pełnomocnika z Kancelarii Prawnej Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni (Adwokat rodzinny). Obecność w toku procesu profesjonalnego pełnomocnika z naszej Kancelarii ułatwia osiągnięcie przez rodziców rozsądnego kompromisu dzięki fachowej pomocy oraz łagodzeniu negatywnych emocji, które pojawiają się podczas negocjacji między rodzicami.
Powrót do podstrony — Adwokat rodzinny