Umorzenie akcji w spółce akcyjnej jest niejednokrotnie związane z obniżeniem jej kapitału zakładowego. Przyczynami umorzenia akcji mogą być okoliczności wskazane w statucie spółki, jak również wynikać z powszechnie obowiązujących przepisów prawa. Poniżej wyjaśnimy, kiedy może dojść do umorzenia akcji oraz jaki jest tryb przeprowadzenia umorzenia, jak również czy zawsze wraz z umorzeniem akcji dochodzi do obniżenia kapitału zakładowego.
Rodzaje umorzenia akcji
Umorzenie akcji może następować w sposób dobrowolny (umorzenie akcji za wynagrodzeniem bądź bez wynagrodzenia), przymusowy bądź umowny (automatyczny). Zarówno przymusowe umorzenie akcji (powiązane z odkupieniem akcji przez spółkę), jak również automatyczne umorzenie akcji oraz dobrowolne umorzenie akcji musi być przewidziane w statucie spółki akcyjnej. Uchwała o umorzeniu akcji podlega ogłoszeniu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.
Dobrowolne umorzenie akcji
Dobrowolne umorzenie akcji w drodze jej nabycia przez spółkę może następować zarówno za wynagrodzeniem, jak również bez takiego wynagrodzenia. Umorzenie akcji za wynagrodzeniem wymaga uchwały walnego zgromadzenia akcjonariuszy, w której zostanie określona m.in. wysokość wynagrodzenia, podstawa prawna umorzenia akcji oraz sposób obniżenia kapitału zakładowego. W przypadku jednak, gdy umorzenie akcji następuje bez wynagrodzenia, w uchwale należy wskazać uzasadnienie dla umorzenia akcji bez takiego wynagrodzenia. Umorzenie dobrowolne może być dokonane wyłącznie raz w roku obrotowym.
Przymusowe umorzenie akcji
Przymusowe umorzenie akcji charakteryzuje się tym, iż zgoda akcjonariusza, którego akcje będą umorzone nie jest wymagana. Przymusowe umorzenie akcji dokonywane jest zawsze za wynagrodzeniem. Przy czym przepisy prawa przewidują, iż wynagrodzenie nie może być niższe od wartości przypadających na akcję aktywów netto za ostatni rok obrotowy, pomniejszonych o dywidendę dla akcjonariuszy. Jeżeli przymusowy wykup akcji miałby zostać dokonany na skutek zmiany statutu spółki, nie może on obejmować akcji objętych przed wpisem tej zmiany do Krajowego Rejestru Sądowego. Podobnie jak dobrowolne umorzenie akcji, także przymusowe umorzenie akcji wymaga powzięcia uchwały przez walne zgromadzenie akcjonariuszy oraz jej ogłoszenia. Jednakże uchwała walnego zgromadzenia w sprawie umorzenia powinna zawierać uzasadnienie.
Automatyczne umorzenie akcji
Automatyczne umorzenie akcji może być dokonane wyłącznie wtedy, gdy w statucie przewidziano zdarzenie, którego zaistnienie skutkuje możliwością przeprowadzenia umownego umorzenia akcji. Podobnie jak umorzenie przymusowe, także umowne umorzenie następuje za wynagrodzeniem nie niższym niż wartość przypadających na każdą akcję aktywów netto za ostatni rok obrotowy spółki, pomniejszonych o wysokość dywidendy. W przypadku omawianego trybu umorzenia akcji, odmiennie jak w trybach opisanych powyżej, uchwała walnego zgromadzenia akcjonariuszy nie jest podejmowana. W takim przypadku to zarząd podejmuje uchwałę o obniżeniu kapitału zakładowego.
Nabywanie akcji własnych celem ich umorzenia
Zasadą jest, iż spółka nie może nabywać akcji przez nią wyemitowanych. Od tej zasady ustawodawca wprowadził jednak wyjątki, wśród których jest m.in. okoliczność nabywania akcji wyłącznie celem ich umorzenia.
Świadectwa użytkowe
Częstym rozwiązaniem, które spotykamy w statutach spółek akcyjnych są zapisy o przyznaniu akcjonariuszom świadectw użytkowych w zamian za umorzone akcje. Świadectwa użytkowe mogą być zarówno imienne, jak i na okaziciela. Nie posiadają one jednak wartości nominalnej. Świadectwa użytkowe co do zasady uprawniają ich posiadaczy do udziału w dywidendzie oraz wnadwyżce majątku spółki, pozostałej po pokryciu wartości nominalnej akcji. Posiadacz świadectwa użytkowego nie ponosi jednak odpowiedzialności za zobowiązania wynikające z umorzonej akcji i nie przysługują mu jakiekolwiek inne prawa udziałowe poza wyżej wymienionymi.
Czy wierzycieli należy wezwać do zgłoszenia roszczeń?
Umorzenie akcji co do zasady następuje z momentem obniżenia kapitału zakładowego w spółce akcyjnej. Co do zasady z obniżeniem kapitału zakładowego wiąże się spoczywający na spółce obowiązek wezwania wierzycieli do zgłoszenia roszczeń wobec spółki (tzw. postępowanie konwokacyjne). Jednakże spółka jest zwolniona z powyższego w następujących sytuacjach umorzenia akcji w pełni pokrytych, gdy:
- dochodzi do umorzenia akcji własnych spółki akcyjnej nabytych nieodpłatnie w celu ich umorzenia;
- wynagrodzenie akcjonariuszy akcji, które są umarzane jest wypłacane z zysku spółki przeznaczonej do podziału między akcjonariuszy;
- umorzenie dokonywane jest bez świadczeń wzajemnych na rzecz akcjonariuszy (poza otrzymaniem przez nich świadectw użytkowych).
Podsumowanie
Często wraz z umorzeniem akcji następuje obniżenie kapitału zakładowego w spółce akcyjnej. Umorzenie akcji powinno zostać uwzględnione w statucie spółki. Może ono nastąpić zarówno za zgodą akcjonariusza, jak również bez jego zgody. Co więcej, nie zawsze za umorzone akcje akcjonariuszowi przysługiwać będzie wynagrodzenie. Akcjonariusz może jednak liczyć na otrzymanie w zamian świadectwa użytkowego, które niejednokrotnie uprawnia do wypłaty na jego rzecz dywidendy, jeżeli w danym roku obrotowym spółka osiągnęła zysk. Kancelaria Prawna Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni posiada wiedzę i doświadczenie w zakresie bieżącej obsługi spółek kapitałowych i chętnie zaoferuje Państwu pomoc w przeprowadzeniu umorzenia akcji oraz obniżenia kapitału zakładowego w spółce akcyjnej.
Powrót do specjalizacji Rejestracja spółek