Kodeks spółek handlowych określa przedmiot wkładu niepieniężnego w spółce kapitałowej poprzez wyliczenie praw, które nie mogą stanowić tego wkładu, a więc nie posiadają tzw. zdolności aportowej. Pomimo, że ww. zasady zostały określone negatywnie, tj. przez wskazanie wyłączeń, nie można jednak przyjmować, że wszelkie prawa, które nie znajdują się w tym wyliczeniu mogą stanowić wkład niepieniężny w spółce kapitałowej. Podkreślić należy, że regulacja ta ma na celu zapewnienie realnego wniesienia wkładu do spółki, zatem wspólnik, który wniósł wadliwy wkład będzie odpowiedzialny za zrekompensowanie spółce powstałego z tego powodu obniżenia wartości wkładu. Jakie prawa mogą być przedmiotem wkładu i w jakich okolicznościach wspólnik odpowie za aport?
Prawa niezbywalne
Przedmiotem wkładu niepieniężnego do spółki kapitałowej nie może być prawo niezbywalne lub świadczenie pracy bądź usług. Wszystkie niezbywalne prawa majątkowe nie mogą stanowić przedmiotu wkładu niepieniężnego do spółki kapitałowej. Tak więc nie jest możliwe wniesienie praw tj. np. służebności osobistej, czy prawa pierwokupu.
Powyższy zakaz jest spowodowany częściowo funkcją gwarancyjną aportu. W spółce akcyjnej dodatkowe zabezpieczenia stwarza procedura badania aportu przez biegłego rewidenta. Natomiast w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością funkcję zabezpieczającą stanowi odpowiedzialność wobec spółki za zawyżenie wartości aportu w stosunku do jego wartości zbywczej.
Wadliwy wkład niepieniężny
W przypadku, gdy wspólnik albo akcjonariusz wniósł wkład niepieniężny mający wady, jest on zobowiązany do wyrównania spółce kapitałowej różnicy między wartością przyjętą w umowie albo statucie spółki a zbywczą wartością wkładu. Chodzi tu o wady zarówno fizyczne jak i prawne wniesionego wkładu tj. jeżeli rzecz ma wadę zmniejszającą wartość lub użyteczność, lub nie posiada właściwości, o której zapewnił wspólnik lub akcjonariusz albo gdy przedmiot wkładu został wydany w stanie niezupełnym lub też gdy wkład niepieniężny jest własnością osoby trzeciej lub jest obciążony prawem osoby trzeciej.
Odpowiedzialność wspólnika lub akcjonariusza powstanie zatem wtedy, gdy wniósł on wadliwy wkład, który przedstawia mniejszą wartość niż jego wartość zbywcza, niż wartość nominalna otrzymanych udziałów lub akcji. W takiej sytuacji, wspólnik jest zobowiązany niezależnie od swojej winy, do wyrównania różnicy pomiędzy rzeczywistą wartością wniesionego wkładu niepieniężnego, a wartością objętych udziałów lub akcji. Powyższa odpowiedzialność wyrównawcza wspólnika lub akcjonariusza ma charakter obiektywny, niezależny od winy lub wiedzy o wadzie wnoszącego wkład niepieniężny. Warto zaznaczyć, że ww. odpowiedzialność nie ma charakteru odszkodowawczego, zatem wyrównaniu podlega zatem różnica pomiędzy wartością wadliwego wkładu, a wartością objętych udziałów lub akcji.
Jak zatem wspólnik ma dokonać przedmiotowego wyrównania wartości wkładu? Niektórzy przedstawiciele doktryny dopuszczają możliwość uzupełnienia różnicy w formie świadczenia niepieniężnego. Jest to możliwe, gdy wada wkładu polega na wydaniu przedmiotu w stanie niezupełnym, wówczas można dokonać uzupełnienia istniejących braków. Ponadto można również wyrównać różnicę przez wymianę wkładu na niewadliwy albo przez usunięcie wady. Powyższe czynności nie mogą jednak prowadzić do zmiany przedmiotu wkładu niepieniężnego.
Natomiast spółka kapitałowa, która wszczyna spór o wyrównanie różnicy będzie mogła się domagać spełnienia tylko świadczenia pieniężnego. Warto zauważyć, że powyższa odpowiedzialność wyrównawcza wspólnika lub akcjonariusza nie ustaje po zbyciu udziałów lub akcji w spółce, czy też po dokonaniu ich przymusowego umorzenia. Powyższa odpowiedzialność ma bowiem charakter podmiotowy i jest związana z osobą wspólnika lub akcjonariusza. Poza zakresem powyższej odpowiedzialności pozostaje ewentualna odpowiedzialność z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania do wniesienia przez wspólnika lub akcjonariusza aportu. W takiej sytuacji znajdzie zastosowanie regulacja dotycząca odpowiedzialności kontraktowej z kodeksu cywilnego. Zatem roszczenie wyrównawcze spółki kapitałowej będzie miało zawsze postać pieniężną.
Natomiast w przypadku skutecznego uzyskania własności aportu należącego do osoby trzeciej, z uwagi na ochronę nabywcy w dobrej wierze lub na zasadzie rękojmi wiary publicznej ksiąg wieczystych, wspólnik lub akcjonariusz nie będzie musiał wyrównywać różnicy pomiędzy wartością przyjętą a wartością zbywczą, gdyż ona nie powstanie. Natomiast w takiej sytuacji powstanie odpowiedzialność odszkodowawcza wobec osoby trzeciej.
Należy podkreślić, że roszczenie o wyrównanie różnicy w związku z wadami wniesionego wkładu niepieniężnego przysługuje spółce, nie zaś wspólnikom. Spółka kapitałowa w sporze sądowym będzie musiała udowodnić, że przedmiot wkładu posiadał wady w momencie jego wniesienia (objęcia udziałów lub akcji) oraz z tego powodu nastąpiło zmniejszenie wartości tego wkładu w stosunku do wartości za objęte udziały lub akcje. Przyjmuje się, że sam fakt istnienia wady jest niewystarczający do powstania odpowiedzialności wyrównawczej, gdyż mogło dojść do sytuacji, w której wkład ustalono o wartości obniżonej, uwzględniając tym samym wadę wkładu niepieniężnego.
Zauważyć należy, że powyższa regulacja przewidująca obowiązek wyrównawczy wspólnika lub akcjonariusza za wniesiony wkład niepieniężny ma charakter semiimperatywny, co oznacza, że spółka kapitałowa w porozumieniu ze wspólnikiem lub akcjonariuszem nie może go wyłączyć ani ograniczyć. Jednakże możliwe jest ustanowienie przez strony dodatkowego innego uprawnienia.
Spółka może dochodzić roszczenia wyrównawczego w terminie 6 lat, jako że kodeks spółek handlowych nie określa odrębnego terminu przedawnienia. Sporna jest natomiast kwestia, od jakiej daty należy liczyć powyższy bieg terminu przedawnienia. Jedni wskazują, że początek biegu przedawnienia rozpoczyna się z chwilą wniesienia wkładu niepieniężnego, natomiast inni wskazują, że bieg należy liczyć od dnia ujawnienia wady. Wydaje się, że należy przyjąć, że obowiązuje 6 letni termin przedawnienia, liczony od dnia wniesienia wkładów do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Natomiast warto zauważyć, że roszczenie spółki nie jest związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, gdyż wynika wprost z istniejącego stosunku pomiędzy spółką kapitałową a wspólnikiem. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółka akcyjna mogą zostać utworzone w każdym celu, który jest dozwolony prawem, zatem spółka, która nie prowadzi działalności nie będzie przedsiębiorcą, tak więc nie znajdzie zastosowania krótszy trzyletni termin przedawnienia.
Inne uprawnienia
Warto zauważyć, że umowa albo statut spółki może przewidywać, że spółce w przypadku wniesienia wadliwego wkładu przysługują wówczas także inne uprawnienia. Spółka może zatem zastrzec, że w przypadku wniesienia wadliwego wkładu wspólnik będzie zobowiązany do zapłaty ustalonych kar umownych. Możliwe jest także ustanowienie w umowie lub statucie spółki umorzenia udziałów lub akcji wspólnika lub akcjonariusza, który wniósł wkład mający wady lub też zobowiązania takiego wspólnika lub akcjonariusza do określonych świadczeń na rzecz spółki np. w postaci określonych usług.
Potrącenie należności tytułem wkładu
Wspólnik i akcjonariusz nie może potrącać swoich wierzytelności wobec spółki kapitałowej z wierzytelnością spółki względem wspólnika z tytułu należnej wpłaty na poczet udziałów albo akcji. Nie wyłącza to potrącenia umownego. W tym przypadku tylko jednostronnie potrącenie dokonane w celu przekazania jej na wkład przez wspólnika lub akcjonariusza nie będzie możliwe. Zatem możliwe będzie umowne potrącenie wierzytelności, dzięki któremu dojdzie do opłacenia udziałów lub akcji poprzez rozliczenie z wierzytelnością wobec spółki. W ten sposób wspólnik lub akcjonariusz może wnieść jako aport do spółki wierzytelność przysługującą mu w stosunku do tej spółki, która wygaśnie z uwagi na tę samą osobę dłużnika oraz wierzyciela (konfuzja). Warunkiem dopuszczalności takiej czynności jest jednak niesporność wierzytelności przysługującej wobec spółki, co do zasady, jak i co do wysokości, a także możliwość wyegzekwowania z majątku spółki.
Przedmiot wkładu niepieniężnego
Zatem przedmiotem wkładu mogą być rzeczy lub inne prawa majątkowe, a także prawa bezwzględne, jeżeli są zbywalne i mogą być umieszczone w bilansie spółki pozycję aktywu. Wkładem niepieniężnym może być weksel własny z poręczeniem wekslowym, indosowanym in blanco, gdyż nie ma on charakteru pieniężnego, a jest jedynie surogatem pieniądza.
Także inne prawa rzeczowe m.in. rzeczy ruchome i nieruchomości, przedsiębiorstwo, lub jego zorganizowana część, a ponadto prawa majątkowe na dobrach niematerialnych, np. prawo do patentu, prawo ochronne na znak towarowy, licencja na korzystanie z wzoru użytkowego, znak towarowy i inne prawa autorskie. Prawa obligacyjne tj. konstytutywnie wniesione prawo najmu lub dzierżawy, prawa udziałowe, obligacje, wierzytelność wspólnika względem osoby trzeciej, a także wierzytelności przysługujące wspólnikowi wobec spółki. Wkładem niepieniężnym mogą być również wiadomości i doświadczenia o charakterze technicznym, nadające się bezpośrednio w procesie produkcji tj. tzw. know-how.
Natomiast zdolności aportowej nie będzie miało np. zaświadczenie potwierdzające wykonywanie przewozów drogowych na potrzeby własne związane z konkretnym podmiotem. Takie zaświadczenie nie może być przedmiotem czynności prawnej, gdyż zostało uzyskane na skutek dokonanego zgłoszenia przez konkretnego przedsiębiorcę. W związku z okolicznością, że zaświadczenie jest związane z osobą konkretnego przedsiębiorcy, jest prawem niezbywalnym, a zatem nie może być przedmiotem wkładu do spółki kapitałowej. Warto zauważyć, że zdolności aportowej nie będzie miało także przedstawienie listy kontrahentów, czy też prawo do klienteli (tzw. good will).
W doktrynie formułuje się m.in. następujące kryteria, które powinien spełniać przedmiot wkładu niepieniężnego: musi być to składnik majątkowy, przedstawiający rzeczywiście istniejącą wartość ekonomiczną, składnik ten musi być zbywalny, mieć tzw. zdolność bilansową oraz tzw. zdolność egzekucyjną. Niektórzy wskazują ponadto zbywalność lub możliwość ustanowienia, przydatność i faktyczną dostępność wkładu dla spółki, możliwość wejścia wkładu do masy upadłościowej lub likwidacyjnej. Inni dodają subsydiarnie stosowane kryterium – możliwość wejścia przedmiotu do masy upadłościowej lub likwidacyjnej. Wskazuje się także cały kapitał zakładowy nie powinien być pokryty know-how. Kryteria te powinny być spełnione łącznie, ale nie muszą być spełnione w najwyższym stopniu .
Zdolność aportową zatem mają ruchomości bądź nieruchomości, udział we współwłasności, przedsiębiorstwo, obligacje i udziały, akcje w spółkach kapitałowych, konstytutywnie wniesione prawo najmu lub dzierżawy, wierzytelności wspólnika lub udziałowca wobec osoby trzeciej, ogół praw i obowiązków w spółce osobowej, prawa z zakresu prawa własności przemysłowej, licencje, autorskie prawa majątkowe.
Powrót do specjalizacji — Rejestracja spółek