Walne zgromadzenie akcjonariuszy to jeden z organów, który występuje wyłącznie w spółce akcyjnej. Spółka akcyjna to spółka kapitałowa, posiadająca osobowość prawną. Bez swych organów nie może jednak działać w sposób prawidłowy. Poniżej opiszemy, czy zajmuje się walne zgromadzenie akcjonariuszy oraz w jaki sposób funkcjonuje.
Słowo wstępu o organach spółki akcyjnej
Jak wskazano już na wstępie spółka akcyjna to spółka kapitałowa, która została uregulowana w kodeksie spółek handlowych. Posiada ona co do zasady kapitał zakładowy nie mniejszy od 100.000,00 zł oraz działa przez swoje organy. Organami w spółce akcyjnej jest zarząd, walne zgromadzenie akcjonariuszy oraz rada nadzorcza. Zarząd to organ, który reprezentuje spółkę wobec osób trzecich i prowadzi jej sprawy. Rada nadzorcza natomiast pełni funkcje nadzorcze nad działalnością spółki, w tym m. in. dokonuje oceny sprawozdania finansowego. Ostatnim z organów jest walne zgromadzenie akcjonariuszy, które posiada zarówno funkcje nadzorcze (np. poprzez zatwierdzanie sprawozdań finansowych), jak i zarządcze, tj. niektóre czynności podejmowane przez zarząd w imieniu spółki akcyjnej muszą wcześniej być zaakceptowane przez walne zgromadzenie akcjonariuszy (np. decyzja o rozporządzeniu przedsiębiorstwem należącym do spółki).
Uprawnienia walnego zgromadzenia akcjonariuszy
Walne zgromadzenie akcjonariuszy podejmuje uchwały co do zasady w następujących sprawach:
- zatwierdzenie sprawozdania finansowego z działalności spółki za poprzedni rok obrotowy;
- udzielenie absolutorium członkom zarządu oraz rady nadzorczej;
- podział zysku bądź pokrycie straty;
- podjęcie decyzji w przedmiocie roszczeń o naprawienie szkody wyrządzonej spółce w trzech okolicznościach – przy zawiązywaniu spółki, sprawowaniu zarządu nad spółką bądź nadzoru nad spółką;
- zbycie przedsiębiorstwa (lub jego zorganizowanej części);
- wydzierżawienie przedsiębiorstwa;
- ustanowienie na przedsiębiorstwie ograniczonego prawa rzeczowego;
- zbycie bądź nabycie nieruchomości (lub udziału w nieruchomości);
- zbycie bądź nabycie użytkowania wieczystego;
- emisja obligacji zamiennych bądź z prawem pierwszeństwa;
- emisja warrantów subskrypcyjnych;
- nabycie akcji własnych spółki;
- zawarcie umowy o zarządzanie spółką zależną przez spółkę dominującą;
- zawarcie umowy o nabycie mienia od założyciela lub akcjonariusza spółki, za cenę przewyższającą 1/10 wpłaconego kapitału zakładowego, przed upływem dwóch lat od dnia zarejestrowania spółki;
- o użyciu kapitału zapasowego i rezerwowego.
Zwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy
Walne zgromadzenie w spółce akcyjnej może być powoływane jako zwyczajne bądź nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy. Zwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy zwoływane jest każdego roku, w terminie 6 miesięcy od zakończenia poprzedniego roku obrotowego (często rok obrotowy spółek pokrywa się z rokiem kalendarzowym). W ramach zwyczajnego walnego zgromadzenia akcjonariuszy podejmowane są uchwały m. in. o zatwierdzeniu sprawozdania finansowego, pokryciu straty lub podziału zysku oraz udzieleniu absolutorium organom spółki z ich działalności za poprzedni rok obrotowy, a w zakresie spółek publicznych również uchwały o charakterze doradczym, opiniujące sprawozdanie o wynagrodzeniach. Katalog uchwał podejmowanych na konkretnym posiedzeniu walnego zgromadzenia w spółce akcyjnej może zostać przez organy spółki rozszerzony, jeżeli wymaga tego bieżąca działalność spółki.
Nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy
Nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy zwoływane może być wyjątkowo, gdy bieżąca działalność spółki wymaga wyrażenia zgody przez walne zgromadzenie akcjonariuszy w danej sprawie. Wymogi te może określać zarówno ustawa – Kodeks spółek handlowych, jak również statut spółki (umowa spółki akcyjnej). Także organy oraz osoby uprawnione mogą zwołać nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy, gdy uznają to za wskazane.
Zwołanie walnego zgromadzenia spółki akcyjnej
Zwołanie walnego zgromadzenia spółki akcyjnej co do zasady dokonywane jest przez zarząd spółki. Uprawnionym organem do zwołania walnego zgromadzenia akcjonariuszy jest także rada nadzorcza – w przypadku zwyczajnego walnego zgromadzenia akcjonariuszy zwołuje go, gdy nie zostanie on zwołany przez zarząd w ustawowym terminie, jak również może, gdy uzna to za wskazane, zwołać nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy – w dowolnym czasie. Nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy może zostać zwołane także przez samych akcjonariuszy reprezentujących co najmniej 1/2 kapitału zakładowego spółki lub 1/2 ogółu głosów w spółce. Statut spółki (umowa spółki akcyjnej) może wskazywać także inne podmioty jako uprawnione do zwołania walnego zgromadzenia w spółce akcyjnej.
Natomiast z żądaniem zwołania walnego zgromadzenia przez zarząd mogą wystąpić akcjonariusze posiadający co najmniej 1/20 kapitału zakładowego. Zarząd ma wówczas obowiązek zwołania nadzwyczajnego walnego zgromadzenia akcjonariuszy w terminie 2 tygodni. Jeżeli tego nie wykona, sąd rejestrowy może upoważnić wskazane w orzeczeniu osoby do zwołania nadzwyczajnego walnego zgromadzenia akcjonariuszy.
Regulamin walnego zgromadzenia akcjonariuszy
Regulamin walnego zgromadzenia akcjonariuszy może przewidywać zasady zwoływania oraz przebieg walnego zgromadzenia w spółce akcyjnej. Tytułem przykładu, w regulaminie mogą zostać zawarte kwestie dotyczące przeprowadzenia walnego zgromadzenia w postaci elektronicznej czy też za pomocą głosowania korespondencyjnego.
Podejmowanie uchwał przez walne zgromadzenie
Podejmowanie uchwał przez walne zgromadzenie akcjonariuszy co do zasady dokonywane jest bezwzględną większością głosów. Co do niektórych decyzji ustawodawca przewidział większe rygory, np. większość ¾ głosów (m.in. w przypadku emisji obligacji zamiennych).
Walne zgromadzenie akcjonariuszy — podsumowanie
Jednym z organów spółki akcyjnej jest walne zgromadzenie akcjonariuszy. Jest to organ łączący w sobie cechy nadzorcze oraz decyzyjne. Walne zgromadzenie akcjonariuszy powinno odbyć się co najmniej raz w roku. Procedura jego zwołania określona została zarówno w przepisach prawa. Uregulowania w tym zakresie mogą się znaleźć również w statucie spółki. Niektóre decyzje podejmowane przez zarząd muszą być uprzednio zaaprobowane przez walne zgromadzenie, inaczej czynność taka będzie uznana za nieważną. Kancelaria Prawna Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni oferuje pomoc prawną we wszelkich sprawach związanych z bieżącym funkcjonowaniem spółki akcyjnej, w tym w kwestiach związanych z prawidłowym zwołaniem i przeprowadzaniem posiedzeń walnego zgromadzenia akcjonariuszy.
Powrót do specjalizacji — Rejestracja spółek