Jedną z form prowadzenia działalności gospodarczej jest spółka cywilna. Na założenie spółki cywilnej decydują się osoby prowadzące działalność gospodarczą o niewielkich rozmiarach, często o charakterze lokalnym. Poniżej przedstawimy formalności, jakie muszą zostać dopełnione, aby doszło do skutecznej rejestracji spółki cywilnej (tzw. zakładanie spółki cywilnej).
Czym jest spółka cywilna?
Spółka cywilna jest de facto wspólnym przedsięwzięciem (umową) co najmniej dwóch osób fizycznych bądź prawnych (dopuszczalna jest również struktura, gdzie wspólnikami będą zarówno osoby fizyczne jak i prawne). Na jej podstawie wspólnicy zobowiązują się współdziałać ze sobą do osiągnięcia z góry określonego przez nich celu gospodarczego. Umowa spółki cywilnej może być zatem zawarta na czas oznaczony, jak również nieoznaczony.
Definicja sformułowania „cel gospodarczy” nie znalazła się w żadnym przepisie rangi ustawowej. Za doktryną należy jednak wskazać, iż sformułowanie takie ma znaczenie szersze aniżeli działalność gospodarcza. Za cel gospodarczy uznaje się powszechnie, iż jest to dążenie do osiągnięcia korzyści materialnych. Cel ten musi być określony w umowie spółki cywilnej.
Spółka cywilna nie ma osobowości prawnej, nie posiada zdolności sądowej oraz zdolności do czynności prawnej czy zdolności wekslowej, za wyjątkiem postępowań sądowych z zakresu prawa pracy, gdzie spółka może być stroną jako pracodawca.
Wspólnicy spółki cywilnej prowadzą jej sprawy, jak również reprezentują spółkę na zewnątrz. Za zobowiązania spółki wspólnicy odpowiadają solidarnie. Odpowiedzialność taka polega na tym, iż wierzyciel spółki może żądać spełnienia świadczenia zarówno od spółki, jak również od każdego wspólnika samodzielnie lub wszystkich wspólników łącznie. Spełnienie świadczenia przez jednego lub kilka wspólników zwalnia od odpowiedzialności pozostałych z nich. Wspólnik odpowiada zarówno majątkiem spółki, jak również swoim majątkiem osobistym (bez ograniczeń).
W formie spółki cywilnej najczęściej działają np. kancelarie prawne (notarialne, adwokackie, radców prawnych), pracownie architektoniczne, przychodnie lekarskie, apteki oraz małe przedsiębiorstwa handlowe (np. sklepy).
Umowa spółki cywilnej
Umowa spółki cywilnej musi zostać zawarta na piśmie dla celów dowodowych. Jeżeli jednak wkładem do spółki będzie nieruchomość (bądź inna rzecz, do której sprzedaży wymagana jest forma kwalifikowana) umowa spółki powinna zostać zawarta w formie aktu notarialnego (bądź w innej formie kwalifikowanej – np. do sprzedaży przedsiębiorstwa wymagana jest forma pisemna z podpisami notarialnie poświadczonymi).
W umowie spółki cywilnej winny się znaleźć poniższe elementy:
- oznaczenie wspólników (np. imię, nazwisko, firma, adres oraz inne dane identyfikacyjne);
- określenie celu gospodarczego;
- rodzaj działalności;
- określenie wkładów;
- inne postanowienia wprowadzone przez wspólników na podstawie zasady swobody kontraktowania.
Nazwa spółki cywilnej
Spółka cywilna nie może posiadać firmy w rozumieniu kodeksu cywilnego. Nie jest ona bowiem przedsiębiorcą, zaś zgodnie z przepisami prawa firmę posiadają wspólnicy spółki cywilnej. Firmą każdego wspólnika, gdy będzie nim osoba fizyczna będzie jego imię i nazwisko. Nadto, do firmy można dodać dodatkowe elementy, takie jak pseudonimy czy sformułowania mające na celu określenie prowadzonej działalności. Firma musi się odróżniać od firm innych przedsiębiorców działających na rynku, na którym spółka prowadzi działalność.
Spółka cywilna może jednak posiadać nazwę. Przepisy nie wprowadzają tu żadnych ograniczeń, poza ogólnymi zasadami zakazu wprowadzania w błąd oraz obowiązku odróżnienia od nazw/firm innych przedsiębiorców/przedsiębiorstw działających na tym samym rynku. Gdy wspólnikami spółki są osoby fizyczne, przyjmuje się, że jej nazwa powinna zawierać określenie co najmniej imion i nazwisk wszystkich takich wspólników (w orzecznictwie znalazło się również bardziej liberalne stanowisko, gdzie nie trzeba wskazywać imion i nazwisk wspólników). W nazwie spółki należy również umieścić oznacznenie „spółka cywilna”. Spółka może również używać skróconego oznaczenia — „s.c.”
Czynności zmierzające do rejestracji spółki cywilnej
Zastanawiając się nad kwestią jak założyć spółkę cywilną, należy najpierw odpowiedzieć sobie na pytanie, z jakimi wspólnikami będziemy mieli do czynienia. Jeżeli wspólnikami spółki mają być osoby prawne (np. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością), należy dokonać rejestracji wspólnika w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS). Jeżeli natomiast wspólnikami spółki cywilnej będą osoby fizyczne, to osoby te muszą dokonać swej rejestracji jako osoby prowadzące działalność gospodarczą w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).
Kolejnymi krokami zmierzającymi do założenia spółki cywilnej są:
- zawarcie umowy spółki (o czym szerzej powyżej);
- zgłoszenie do GUS (dzięki niemu spółka uzyska numer REGON);
- zgłoszenie do urzędu skarbowego (dzięki niemu spółka uzyska numer NIP).
Co więcej, po nadaniu dla spółki przez właściwe urzędy numeru NIP oraz REGON, wspólnicy będącymi osobami fizycznymi zobowiązani są nadto do uzupełnienia informacji w CEIDG poprzez dodanie numeru NIP oraz REGON spółki.
Koszty rejestracji spółki cywilnej
Podczas rejestracji spółki cywilnej należy uiścić podatek od czynności cywilnoprawnych. Inne zgłoszenia (np. do CEIDG, GUS oraz urzędu skarbowego) są bezpłatne.
Podsumowanie
Przebieg rejestracji spółki cywilnej zależy de facto od rodzaju wspólników, którzy tworzą spółkę cywilną. Może ona w pierwszej kolejności polegać na rejestracji w KRS, gdy wspólnikami są osoby prawne bądź w CEIDG, gdy mają nimi być osoby fizyczne. Czynności te są znacznie sformalizowane, dlatego warto korzystać z pomocy profesjonalistów. Kancelaria Prawna Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni służy pomocą m.in. przedsiębiorcom z Warszawy i okolic, zarówno w zakresie rejestracji spółki cywilnej w KRS, jak również w CEIDG oraz w dokonaniu zgłoszeń do innych organów, np. GUS czy organów skarbowych. W skład naszego zespołu wchodzą osoby posiadające szeroką wiedzę i doświadczenie z zakresu prawa gospodarczego. Zachęcamy zatem do kontaktu z Kancelarią Prawną Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni.
Powrót do podstrony Rejestracja spółek