Przepisy kodeksu spółek handlowych pozwalają na wyłączenie wspólnika spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z ważnych przyczyn dotyczących tego wspólnika, jeżeli żądają tego wszyscy pozostali wspólnicy, których udziały stanowią więcej niż połowę kapitału zakładowego. Jakie są zatem warunki oraz procedury wyłączenia niechcianego wspólnika w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością?
Zasady wyłączenia wspólnika
Z ważnych przyczyn dotyczących danego wspólnika sąd może orzec jego wyłączenie ze spółki, na żądanie wszystkich pozostałych wspólników, jeżeli udziały wspólników żądających wyłączenia stanowią więcej niż połowę kapitału zakładowego. Powyższa regulacja służy usunięciu wspólnika ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, gdy nie jest możliwe jego dobrowolne ustąpienie, zbycie lub umorzenie praw wspólnika. Zatem wyłączenia mogą żądać wszyscy wspólnicy albo reprezentujący więcej niż połowę kapitału zakładowego, możliwe jest również, że na mocy umowy spółki takie uprawnienie będzie przysługiwało mniejszej liczbie wspólników, jeżeli ich udziały stanowią więcej niż połowę kapitału zakładowego, w takim wypadku wszyscy wspólnicy powinni zostać pozwani.
Z powyższego wynika, że ze spółki nie może być wyłączony wspólnik, który posiada udziały o wartości przynajmniej połowy kapitału zakładowego, nawet jeżeli zachodzą ważne powody. Możliwe jest również pozwanie wszystkich pozostałych wspólników mniejszościowych, nie zaś tylko jednego wspólnika.
Ważne przyczyny wyłączenia wspólnika
Natomiast samo wyłączenie może nastąpić tylko z ważnych powodów, mogą być to przyczyny, które wynikają z winy wspólnika, tj. wykorzystywanie informacji zdobytych przy wykonywaniu prawa kontroli do działalności konkurencyjnej, niewywiązywanie się z obowiązku dopłat lub też nie wykonywanie powtarzających się świadczeń niepieniężnych zastrzeżonych w umowie spółki. Mogą być to także przyczyny niezawinione tj. utrata zdolności do wykonywania pracy na rzecz spółki, gdy jego osobista praca była szczególnie istotna dla spółki. Możliwe jest również wyłączenie z powodu źle układającej się współpracy ze wspólnikiem, tj. niemożność bezkonfliktowego współdziałania będąca następstwem relacji interpersonalnych wewnątrz spółki.
Ponadto inną przyczyną żądania wyłączenia może być ciągłe zwoływanie zgromadzenia wspólników i w związku z tym narażanie spółki na koszty. Podobnie ważną przyczyną wyłączenia może być brak udziału wspólnika w zgromadzeniach oraz blokowanie w ten sposób ich prawidłowego funkcjonowania, a także długotrwała choroba uniemożliwiająca wykonywanie obowiązków wobec spółki. Kolejną przyczyną uzasadniającą żądanie wyłączenia wspólnika z ważnego powodu może być utrata zaufania pozostałych wspólników do danego wspólnika, który poświadczył nieprawdę w oświadczeniu dotyczącym pokrycia kapitału zakładowego.
Podkreślić należy, że ważna przyczyna musi mieć charakter osobowy tj. dotyczący bezpośrednio tego wspólnika. Ważną przyczyną, która uzasadnia wyłączenie wspólnika jest niemożność współpracy z tym wspólnikiem. Jeżeli w spółce z o.o. przerwana zostanie więź pomiędzy jednym wspólnikiem a pozostałymi wspólnikami, która przekreśla szanse na ich współdziałanie w dążeniu do realizacji celu spółki, wówczas prawo przewiduje możliwość wyłączenia takiego wspólnika ze spółki, co spowoduje przywrócenie właściwego współdziałania wspólników w spółce. Takie zerwanie więzi pomiędzy wspólnikami może być spowodowane niemożnością bezkonfliktowego współdziałania ze wspólnikiem oraz brakiem zgody między wspólnikami w zakresie ich starań pozyskiwania klientów i dalszego rozwoju spółki. Składanie przez wspólników na siebie zawiadomień o możliwości popełnienia przestępstwa może stanowić kolejną podstawę do uznania zasadności wyłączenia wspólnika.
W dodatku, jeżeli wspólnicy nie mogą porozumieć się w kwestiach istotnych dla funkcjonowania spółki tj. powołania nowego zarządu, a ponadto wspólnik działa na szkodę spółki udaremniając próby podjęcia uchwał w podstawowych dla spółki sprawach tj. np. zatwierdzenia sprawozdania finansowego, wyboru nowego zarządu, może to stanowić kolejną podstawę do wyłączenia wspólnika ze spółki. Zawiadomienie banków oraz Komisji Nadzoru Finansowego o braku zarządu dokonane przez wspólnika pozostającego w konflikcie, zabieranie dokumentów spółki wbrew woli pozostałych wspólników jak również podjęcie niezgodnej z interesem spółki decyzji o zmniejszeniu prowizji wynikającej z umowy może również stać się podstawą do wyłączenia wspólnika.
W doktrynie istnieje stanowisko opowiadające się za możliwością określenia takich ważnych przyczyn wyłączenia wspólnika w umowie spółki, na podstawie których sąd miałby orzekać omawiane wyłączenie. Stwierdzić jednak należy, że niezależnie od postanowień zawartych w umowie spółki, sąd będzie samodzielnie oceniał, czy zachodzi przyczyna wyłączenia oraz czy jest ona ważna, niezależnie od treści umowy. Ponadto żądanie wyłączenia wspólnika ze spółki może być umotywowane chęcią uniknięcia likwidacji spółki, gdy przyczyną wyłączenia wspólnika jest powód uzasadniający równocześnie rozwiązanie spółki. Natomiast wyłączenie wspólnika spowoduje ustanie trwania tej przyczyny . Zauważyć jednak należy, że ocena ważnej przyczyny należy do sądu, który może uznać dany powód za uzasadniający wyłączenie wspólnika ze spółki.
Orzecznictwo wskazuje również, że wyłączenie wspólnika nie jest dopuszczalne, jeżeli dla odwrócenia niekorzystnych dla spółki skutków mogą być zastosowane inne adekwatne środki. Sądy wskazują, że należy mieć na względzie, że celem gospodarczym wyłączenia wspólnika ze spółki z o.o. będzie przede wszystkim zażegnanie konfliktu istniejącego między wspólnikami, który powoduje paraliż prawidłowego funkcjonowanie spółki.
Tryb wyłączenia wspólnika
Powództwo oparte na podstawie powyższych ważnych przyczyn, będzie wytaczane przeciwko wszystkim pozostałym wspólnikom, a więc również przeciwko tym, których nie żąda się wyłączenia. Jednocześnie, gdy wspólnicy kierują żądanie wyłączenia przeciwko kilku wspólnikom, to nie jest konieczne, żeby występowała ta sama przyczyna wyłączenia. Obowiązuje zasada, że w powyższym sporze muszą uczestniczyć wszyscy wspólnicy, w ten sposób, większość pozywa pozostałego lub pozostałych wspólników albo większość, do której nie należą wszyscy pozostali wspólnicy, pozywa określonego wspólnika o wyłączenie ze spółki, lecz pozwanymi są również pozostali wspólnicy, którzy nie mają być wyłączeni.
Będzie to zatem współuczestnictwo konieczne w sporze sądowym, zatem zaistnieje łączna legitymacja procesowa po stronie powoda. Oznacza to, że tylko wspólnicy razem będą mogli wnieść taki pozew, oddzielnie nie będą mogli dochodzić wyłączenia wspólnika. Jednocześnie czynności procesowe dokonane przez jednego ze wspólników po stronie powodowej, odniosą również skutek w stosunku do wspólników, którzy takiej czynności nie podjęli np. wniesienie apelacji. Natomiast zawarcie ugody będzie wymagało zgody wszystkich wspólników.
Charakter powyższej sprawy był sporny w orzecznictwie, jednak w związku z podjęciem uchwały przez Sąd Najwyższy, należy uznać pogląd, iż jest to jednak sprawa o prawa majątkowe, gdyż przedmiotem rozstrzygnięcia takiej sprawy jest pozbawienie wspólnika prawa majątkowego, jakim są udziały, za które ma nastąpić równoczesna zapłata ich rzeczywistej wartości. Powyższa kwalifikacja ma wpływ na możliwość wniesienia skargi kasacyjnej.
Konsekwencje wyłączenia wspólnika
Następnie należy wskazać, że uzyskanie orzeczenia o wyłączeniu wspólnika ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością powoduje, że konieczne jest przejęcie udziałów po wyłączonym wspólniku. Podstawą do przejęcia będzie jednak dopiero prawomocny wyrok, w którym sąd orzeknie wyłączenie wspólnika oraz wskaże cenę przejęcia oraz termin jej uiszczenia. Należy podkreślić, że warunkiem dokonania wyłączenia wspólnika będzie właśnie przejęcie jego udziałów. Sąd ustala cenę przejęcia na podstawie rzeczywistej wartości udziału w dniu doręczenia pozwu.
Jednocześnie warto zauważyć, że przepisy kodeksu spółek handlowych wskazują skutek braku wykupienia udziałów wyłączonego wspólnika, nie regulując jednak sytuacji, w której jest dużo chętnych do nabycia tych udziałów. W takim przypadku pomocne będą postanowienia umowy spółki, które wskazywałyby zasady wykupywania udziałów. Należy zgodzić się z przyjętym w doktrynie poglądem, że w sytuacji braku jakichkolwiek uregulowań dotyczących przejęcia udziałów po wspólniku, należałoby stosować zasadę pierwszeństwa wykupu udziałów dotychczasowych wspólników proporcjonalnie do posiadanych przez nich udziałów, która obowiązuje w przypadku podwyższenia kapitału zakładowego..
Rzeczywista wartość udziałów
Rzeczywista wartość udziałów ustalana przez sąd powinna być określona przez odniesienie się do wartości zbywczej lub też rynkowej udziałów, nie może natomiast opierać się tylko na wartości bilansowej udziałów. Niektórzy przedstawiciele doktryny wskazują również, że wartość zbywcza udziałów nie zawsze może oddawać rzeczywistą wartość udziałów, gdyż bywa, że należy również wziąć pod uwagę wartość użytkową majątku spółki, która może być wyższa od wartości zbywczej, co będzie miało wpływ na ustalenie „godziwej” wartości udziałów.
Sąd Najwyższy również przyjął, że rzeczywista wartość udziałów to wartość bilansowa z uwzględnieniem wartości zbywczej majątku spółki. Zatem można przyjąć, że ustalenie wartości powinno nastąpić w taki właśnie sposób, przy czym do wykonania takiej oceny w postępowaniu sądowym konieczne będzie powołanie biegłego, który dokona prawidłowej oceny wartości rzeczywistej udziałów.
Termin zapłaty za przejęte udziały oraz konsekwencje jego niedotrzymania
Sąd, który orzeka o wyłączeniu wspólnika wyznaczy jednocześnie termin, w ciągu którego wspólnikowi ma być zostać zapłacona cena przejęcia udziałów wraz z odsetkami, liczonymi od dnia doręczenia pozwu. Jeżeli wspólnik nie otrzyma określonej przez sąd kwoty lub nie zostanie złożona do depozytu sądowego, orzeczenie o wyłączeniu stanie się bezskuteczne. Jeżeli orzeczenie stanie się bezskuteczne, wspólnik, który miał być wyłączony może żądać od pozywających naprawienia wyrządzonej szkody.
Termin wyznaczony przez sąd do zapłacenia określonej ceny za przejmowane udziały powinien biec od dnia prawomocności wyroku. Przejęcie udziałów następuje na podstawie dwóch zdarzeń tj. prawomocnego orzeczenia sądu o wyłączeniu wspólnika, które będzie pełniło funkcję zastępującą oświadczenie woli zbywcy o zbyciu udziałów oraz na podstawie oświadczenia woli nabywcy o nabyciu udziałów. Należy przy tym zwrócić uwagę na formę zastrzeżoną dla drugiej z tych czynności, tj. forma pisemna z podpisem notarialne poświadczonym.
W związku z wyraźnym stwierdzeniem w przepisach prawa, że jeżeli cena za udziały nie zostanie uiszczona w wyznaczonym przez sąd terminie, orzeczenie o wyłączeniu będzie nieskuteczne, należy podkreślić, że wpłata ceny już po terminie nie uchyli tego skutku. Zatem wspólnicy, którzy wszczęli postępowanie sądowe o wyłączenie wspólnika powinni dopilnować zachowania terminu wyznaczonego przez sąd.
Bardzo ważną konsekwencją w takiej sytuacji, gdy zapłata ceny nie nastąpiła w terminie, jest brak możliwości ponownego wszczęcia postępowania o wyłączenie tego samego wspólnika opartego na tych samych okolicznościach, będących podstawą orzekania przy wcześniejszym wyroku. W takiej sytuacji bowiem zachodzi powaga rzeczy osądzonej, która powoduje omawiane wyłączenie. Wskazać należy, że orzeczenie sądu o wyłączeniu wspólnika w związku z brakiem zapłaty za udziały, obowiązuje cały czas jako prawomocne orzeczenia. Jednocześnie należy stwierdzić, że jeżeli powstanie nowa ważna przyczyna wyłączenia wspólnika to wówczas nie ma przeszkód by ponownie wystąpić z powództwem.
Złożenie do depozytu sądowego ceny za udziały
Zgodnie z przepisem możliwe jest również złożenie kwoty odpowiadającej cenie za udziały do depozytu sądowego, jednak tylko w sytuacji, gdy powstają przeciwności określone w art. 467 k.c. np. że z powodu okoliczności dotyczących osoby wierzyciela świadczenie nie może być spełnione. Wówczas należy złożyć wniosek do właściwego sądu o upoważnienie do złożenia do depozytu sądowego sumy pieniężnej odpowiadającej cenie wraz z odsetkami oraz złożyć kwotę niezwłocznie po wydaniu postanowienia w przedmiocie wniosku.
Zawieszenie wspólnika w wykonywaniu praw udziałowych w spółce
W celu zabezpieczenia powództwa o wyłączenie wspólnika ze spółki sąd może z ważnych powodów zawiesić wspólnika w wykonywaniu jego praw udziałowych w spółce. Wniosek o dokonanie takiego zabezpieczenia powinien wyraźnie precyzować, które prawa mają być zawieszone, przy czym, powody zabezpieczenia nie muszą być takie same jak przyczyna wyłączenia. Przykładowo przyczyną wytoczenia pozwu o wyłączenie może być brak wywiązywania się z obowiązku dopłat, a natomiast okolicznością uzasadniającą żądanie zabezpieczenia może być nadmierne wykorzystywanie prawa do kontroli ksiąg i dokumentów spółki oraz do sporządzania bilansu dla swego użytku oraz żądania wyjaśnień od zarządu .
W takim wypadku konieczne będzie uprawdopodobnienie okoliczności uzasadniających ustanowienie zabezpieczenia. Warto również zwrócić uwagę, że istotne może okazać się zabezpieczenie w postaci ustanowienia zakazu zbywania udziałów pozwanemu wspólnikowi na czas trwania procesu o wyłączenie go ze spółki. Powyższe może stać się bardzo ważnym zabezpieczeniem przed dokonaniem sprzedaży przez pozwanego wspólnika podmiotowi, nad którym wspólnik ten sprawuje faktyczną kontrolę. Wówczas, gdyby do takiej sprzedaży doszło, to ewentualne orzeczenie sądowe byłoby niepotrzebne, gdyż taki wyrok nie spowoduje wyłączenia nabywcy udziałów.
W rezultacie, wspólnik przestaje być wspólnikiem, ale jego faktyczny wpływ na działania spółki nadal będzie miał miejsce. Gdy jednak sąd uzna wniosek o zawieszenie praw udziałowych pozwanego wspólnika za uprawdopodobniony, to orzeka ich zawieszenie. Przy czym należy podkreślić, że powyższe zawieszenie dotyczy tylko praw udziałowych, nie natomiast praw przyznanych wspólnikowi w umowie spółki osobiście. Zabezpieczenie takie może nastąpić tylko gdy strona powodowa złoży odpowiedni wniosek, sąd nie może dokonać zawieszenia praw udziałowych wspólnika z urzędu.
Odpowiedzialność odszkodowawcza pozywających wspólników
Kodeks spółek handlowych ustanawia wspominaną wcześniej zasadę odpowiedzialności pozywających wspólników za szkody wyrządzone wspólnikowi, który miał być wyłączony. Żądanie odszkodowania może dotyczyć kosztów związanych z koniecznością opłacenia pełnomocnika w postępowaniu o wyłączenie tego wspólnika, a także żądanie odszkodowania za pozbawienie praw udziałowych w trakcie trwania procesu. W doktrynie nie ma jednak zgodności, czy powyższa odpowiedzialność powstaje, gdy winę za szkodę ponoszą żądający wyłączenia wspólnicy, czy też gdy powstaje szkoda niezależnie od winy tych wspólników.
Wydaje się, że należy przyznać rację poglądom, które przyjmują, że powyższa odpowiedzialność będzie niezależna od winy, gdyż.kodeks spółek handlowych takiego warunku nie przewiduje. Zatem wspólnicy pozywający wspólnika o wyłączenie ze spółki, będą odpowiedzialni w granicach przyczynienia się do powstania szkody bez względu na istnienie po ich stronie winy. Podkreślić jednak należy, że chodzi o odpowiedzialność za szkody powstałe w rezultacie bezskuteczności orzeczenia o wyłączeniu wspólnika, z powodu braku zapłaty lub zapłaty z opóźnieniem.
Natomiast wydanie orzeczenia o wyłączeniu wspólnika oraz uiszczenie w terminie ceny nabycia powoduje, że wspólnika uważa się za wyłączonego od chwili doręczeniu mu pozwu, nie wpływa to jednak na ważność czynności, w których brał on udział w spółce po dniu doręczenia mu pozwu. Wówczas należy jednak przyjąć, że wspólnik nie był osobą uprawnioną do pobrania dywidendy, jeżeli dzień jej wypłaty wypadał po dniu doręczenia pozwu a uprawomocnieniem się wyroku, w takim wypadku może on zostać zobowiązany do zwrotu przyjętych wypłat na podstawie przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu. Należy jednak zwrócić uwagę, że przymusowe umorzenie udziałów nie może być wykorzystywane w celu usunięcia wspólnika ze spółki, z przyczyn które uzasadniałyby zastosowanie opisywanego powyżej trybu wyłączenia.
Powrót do specjalizacji — Rejestracja spółek