W przypadku ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych pracodawca będzie mógł rozwiązać pracownikowi umowę o pracę w trybie natychmiastowym. Jakie zachowanie pracownika, będzie uzasadniało dokonanie zwolnienia w tym trybie? Co powinien oceniać pracodawca, chcąc dokonać zwolnienia dyscyplinarnego?
Rozwiązanie umowy o pracę
Rozwiązanie umowy o pracę w trybie bez wypowiedzenia z przyczyn zawinionych przez pracownika może zostać dokonane w stosunku do każdego rodzaju umowy o pracę. Jednakże możliwość zakończenia w ten sposób stosunku pracy jest uzależnione od spełnienia łącznie następujących przesłanek. W pierwszej kolejności, musi nastąpić zdarzenie, które może stanowić przyczynę uzasadniającą zwolnienie dyscyplinarne. Następnym warunkiem jest zasięgnięcie opinii właściwego organu związku zawodowego w związku z podjęciem decyzji o rozwiązaniu umowy o pracę. Na koniec pracodawca, dochowując miesięcznego terminu, liczonego od dnia uzyskania przez niego wiadomości o okoliczności, która jest przyczyną rozwiązania umowy o pracę, składa oświadczenia woli o rozwiązaniu umowy w trybie natychmiastowym. W pisemnym oświadczeniu w przedmiocie rozwiązania umowy pracodawca przytacza przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy o pracę.
Wskazać należy, że przepisy kodeksu pracy wymieniają trzy sytuacje, w których możliwe jest rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika, a w nich znajduje się m.in. ciężkie naruszenie przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych. Warto zauważyć, że tylko wymienione w tym przepisie sytuacje, pozwalają na rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika. Warto zauważyć, że pracodawca ma możliwość dokonania takiego rozwiązania, nie jest to natomiast jego obowiązek. Jednocześnie ciężkie naruszenie obowiązków przez pracownika może również stanowić uzasadnienie do zmiany warunków pracy lub płacy na gorsze.
Kryteria oceny naruszenia
Dokonanie oceny, czy nastąpiło ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych zależy od okoliczności powstałych w konkretnym przypadku. Istotne dla oceny jest, czy pracownik stale dokonuje naruszeń, czy też jego naganne zachowanie miało charakter jednorazowy. W ten sposób całokształt postępowania pracownika wpływa na jego ewentualnie negatywną ocenę. Ponadto pracodawca powinien brać pod uwagę wagę naruszenia obowiązku pracowniczego. Wskazać bowiem należy, że nawet jednorazowe zachowanie może być zakwalifikowane do kategorii ciężkiego naruszenia. W ten sposób do omawianej grupy można zaliczyć np. odmowę wykonania ważnego polecenia przełożonego lub jednorazową zniewagę przełożonego, która narusza porządek pracy, wymagający odpowiednich stosunków z przełożonym. Natomiast jednorazowe nieduże spóźnienie raczej nie będzie ciężkim naruszeniem.
Niektórzy przedstawiciele doktryny uważają jednak, że gdy spóźnianie przybierze postać stałego nawyku, dopiero wówczas można takie zachowanie uznać za naruszające w sposób ciężki zasady porządku oraz dyscypliny pracy. Istnieje też odmienne stanowisko, na podstawie którego nieduże powtarzające się przewinienia nie podlegają zsumowaniu, tj. częste lub kilkakrotne spóźnienia stanowią uzasadnienie do wyciągnięcia konsekwencji odpowiedzialności porządkowej pracownika lub podstawę do wypowiedzenia umowy o pracę, a nie do zwolnienia dyscyplinarnego.
W moim przekonaniu należałoby oceniać, ogół zachowania pracownika, czy są to problemy związane np. długim dojazdem do miejsca pracy, czy jest to lekceważące podejście do wyznaczonych godzin czasu pracy. Jednak, jak się wydaje, należy opowiedzieć się za poglądem, że nieduże spóźnienia nie uzasadniają zwolnienia dyscyplinarnego, chyba że punktualność rozpoczęcia pracy jest ważnym elementem pracy, np. gdy pracownik pracuje w miejscu, gdzie obsługuje klientów.
Wina pracownika
Zatem, za stanowiskiem orzecznictwa należy wskazać, iż przyczyną zwolnienia z powodu ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych może być zawinione uchybienie pracownika, które spowodowało zagrożenie interesów lub istotną szkodę w mieniu pracodawcy. Za takie zawinione uchybienia możliwe byłoby uznanie naruszeń podstawowych obowiązków pracowniczych np. przez kierownika sekcji administracyjno-gospodarczej w zakresie złej gospodarki opałem, środkami transportu i majątkiem pracodawcy, niewłaściwą organizację likwidacji nieczystości z oddziałów i komórek pracodawcy, wadliwą organizację pracy i brak nadzoru nad pracownikami, nierozliczanie sprzętu oraz bałagan w dokumentacji sekcji. Jednakże warunkiem ustalenia, że uchybienia mogły stanowić podstawę do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia, jest okoliczność, że ten pracownik rzeczywiście takie obowiązki miał wykonywać.
Uchybienia pracownika mogą zostać uznane za ciężkie naruszenia podstawowych obowiązków, jeżeli niesumienność, nierzetelność bądź nieuczciwość albo nielojalność pracownika spowodowała utratę zaufania przez pracodawcę i tym samym brak możliwości dalszego zatrudniania pracownika. Jednocześnie zwykłe zaniedbanie lub też działanie wbrew oczekiwaniom pracodawcy oraz nieosiągnięcie zamierzonych rezultatów nie może być oceniane jako ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych. W szczególności za takie naruszenie obowiązków, nie można uznać zawierania umów przez pracownika w imieniu pracodawcy, o których pracodawca wiedział. Natomiast samo usiłowanie naruszenia obowiązków pracowniczych również nie uzasadnia rozwiązania umowy bez wypowiedzenia na podstawie.
Zatem, przy ocenie ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych należy analizować stopień złej woli pracownika oraz rozmiar szkody, jaka może być spowodowana zachowaniem pracownika. Tak więc, jeżeli pracownik nieumyślnie psuje maszyny, ale nie powoduje dużej szkody oraz nie dopuszcza się wykonywania obowiązków w sposób niedbały, to pracodawca nie posiada uzasadnionej przyczyny do zwolnienia w trybie natychmiastowym pracownika. Sąd Najwyższy zdefiniował bowiem zasadę, iż ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy ma miejsce wówczas, gdy na tle całokształtu okoliczności pracownikowi obowiązanemu do zapewnienia bezpiecznej pracy można przypisać znaczny stopień winy w niedopełnieniu tych obowiązków.
Naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych
Wskazać należy, że podstawą rozwiązania umowy o pracę w trybie natychmiastowym będzie tylko ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych o charakterze podstawowym. Jednakże w tym przypadku, żaden przepis prawa pracy nie zawiera katalogu, w którym zostałyby wymienione wszystkie sytuacje naruszeń uzasadniające takie zwolnienie. Istnieje tylko ogólna zasada, która podlega interpretacji w każdym konkretnym przypadku. Ponadto, również przepisy nie wskazują, które obowiązki pracownika mają charakter podstawowy (poza obowiązkiem przestrzegania przez pracownika przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy).
W kodeksie pracy znajdziemy wyliczenie obowiązków pracownika, wśród których wskazuje się, że pracownik jest obowiązany wykonywać pracę sumiennie i starannie oraz stosować się do poleceń przełożonych, które dotyczą pracy, jeżeli nie są one sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę. Ponadto pracownik ma obowiązek przestrzegać czasu pracy, regulaminu pracy i ustalonego w zakładzie pracy porządku, przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Pracownik musi również przestrzegać przepisów przeciwpożarowych, tajemnicy określonej w odrębnych przepisach oraz zasad współżycia społecznego.
Pracownik jest ponadto zobowiązany dbać o dobro zakładu pracy, chronić jego mienie oraz zachować w tajemnicy informacje, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę. Jednakże ww. obowiązki nie zostały one wyraźnie zdefiniowane jako podstawowe. W związku z powyższym ocena, czy dany obowiązek pracowniczy jest podstawowy powinna być dokonywana w konkretnym przypadku, w zależności od rodzaju wykonywanej pracy oraz obowiązków wynikających z umowy o pracę. Istotne jest zatem ustalenie co należy do najważniejszych obowiązków pracownika, który zajmuje się określonym rodzajem pracy i jaki obowiązek naruszył.
Nieprzestrzeganie dyscypliny pracy
Wskazać należy, że pracownik jest zobowiązany do stawiania się do pracy w stanie gotowości do jej wykonywania oraz należycie i sumiennie wypełniać swoje obowiązki. Zatem, jeżeli pracownik stawia się do pracy w stanie nietrzeźwym, spożywa alkohol w czasie pracy albo spożył środek odurzający lub inne substancje psychotropowe, to wówczas nie jest on w stanie należycie pełnić swoje obowiązki. Jest to szczególnie istotne w zawodach, których stan nietrzeźwości wyłącza możliwość wykonywania pracy np. kierowca autobusu. Zatem nietrzeźwość pracownika, nawet jednorazowa stanowi ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych. Natomiast ocena czy sama jednorazowa nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy stanowić będzie ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych, będzie zależeć od okoliczności konkretnego przypadku.
W bogatym orzecznictwie można odnaleźć zasady dokonywania oceny ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych. Wskazuje się przede wszystkim, że należy brać pod uwagę okoliczności towarzyszące naruszeniu obowiązków, a zwłaszcza stan świadomości oraz woli pracownika. Przy czym należy zauważyć, że o stopniu i rodzaju winy pracownika w ciężkim naruszeniu podstawowych obowiązków nie będzie decydować wysokość szkody wyrządzonej pracodawcy.
Zatem ciężkim naruszeniem obowiązków pracowniczych może być dopuszczenie się przez pracownika kilku uchybień i to także wtedy, gdy nie stanowią one czynu ciągłego tj. odmowa wykonania polecenia, lekceważący i obraźliwy stosunek do przełożonego i współpracowników, niesumienne wykonywanie obowiązków zakłócanie porządku i spokoju w pracy , czy też opuszczanie pracy bez usprawiedliwienia .
Naruszenie porządku pracy
Praca powinna być wykonywana przez pracownika we współdziałaniu oraz pod kierunkiem pracodawcy, tak żeby osiągnięty został cel określony przez pracodawcę. Rażącym przeciwstawieniem się takiemu współdziałaniu, będzie zakłócenie spokoju oraz porządku kooperacji pracowników. Zauważyć należy, że gdy pracownik zachowuje się sprzecznie w stosunku do realizacji swoich obowiązków, to jego działanie jest bezprawne.
Tak więc zakłócenie przez pracownika spokoju i ustalonego porządku w dziedzinie ochrony zakładu, i jego mienia na terenie tego zakładu pracy, również poza czasem pracy, stanowić będzie ciężkie naruszenie obowiązków, gdy pracownik np. wtargnie na teren zakładu pracy w stanie nietrzeźwym oraz doprowadzi do usunięcia go siłą z tego zakładu pracy. Podobnie, zakłócenie spokoju oraz porządku pracy, będące ciężkim naruszeniem obowiązków pracowniczych, będzie kierowanie lekceważących oraz aroganckich wypowiedzi wobec pełnomocnika pracodawcy, kwestionowanie jego kompetencji, odmowa wykonania polecenia oraz samodzielne zabranie kluczy, pieczątek oraz dokumentów.
Ciężkim naruszeniem podstawowych obowiązków pracowniczych będzie również zachowanie nie licujące z kierowniczym stanowiskiem, wyrażające się w popełnieniu przestępstwa karnego skarbowego, polegające na braku zgłoszenia do odprawy celnej przedmiotów o dużej wartości przy okazji służbowego wyjazdu za granicę. Do omawianej kategorii zaliczyć należy również, przedstawienie przez pracownika kierownikowi bezpodstawnych zarzutów popełnienia przestępstwa. Podobnie traktować należy pobicie pracownika w czasie pracy lub użycie przemocy fizycznej wobec współpracowników nawet w celu wymuszenia prawidłowego wykonywania pracy.
Ponad powyższe, ciężkim naruszeniem podstawowych obowiązków pracowniczych będzie wykorzystanie przysługujących pracownikowi dni wolnych od pracy, bez uzgodnienia tego z zakładem pracy, czyli wzięcie urlopu bez wcześniejszego ustalenia z pracodawcą. Wyjazd na wycieczkę zagraniczną w czasie korzystania ze zwolnienia lekarskiego będzie również traktowany jako ciężkie naruszenie. Przy czym, należy zwrócić uwagę, że wykorzystanie zwolnienia lekarskiego niezgodnie z przeznaczeniem może być ciężkim naruszeniem obowiązków, jednak tylko gdy pracownikowi można przypisać winę co najmniej w postaci rażącego niedbalstwa .
Natomiast nieusprawiedliwienie w terminie nieobecności w pracy i opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia są odmiennymi rodzajowo naruszeniami obowiązków pracowniczych, wobec czego pracownikowi, który usprawiedliwił nieobecność z opóźnieniem nie można w zasadzie zarzucić opuszczenia pracy bez usprawiedliwienia . Jednocześnie nieusprawiedliwione opóźnienie w zawiadomieniu pracodawcy o kradzieży powierzonego pracownikowi samochodu wraz z kluczykami oraz bezprawna i świadoma odmowa wykonania polecenia zagrażająca istotnym interesom pracodawcy będą stanowić ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych.
Ponadto używanie telefonu służbowego w celu uczestnictwa w grach towarzyskich będzie stanowić naruszenie obowiązków. Jak również zawinione niewykonanie polecenia poddania się kontrolnym badaniom lekarskim . Nawet kradzież przez kierowcę biletera kwoty 1 zł, w okolicznościach, gdy był on już wcześniej dwukrotnie karany za podobne wykroczenie, będzie uzasadniało zwolnienie dyscyplinarne pracownika za ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych, podobnie gdy kierowca autobusu świadomie wydaje pasażerom bilety o niższej wartości niż zapłacone przez nich kwoty a także usiłowanie kradzieży mienia pracodawcy . Tak więc przywłaszczenie mienia pracodawcy zawsze będzie stanowić ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych niezależnie, czy wartość przedmiotu powodowała, że było to wykroczenie czy przestępstwo .
Naruszenie obowiązku dbałości o mienie pracodawcy
Ciężkim naruszeniem obowiązków pracowniczych w tym zakresie będzie przykładowo wykorzystywanie przez współmałżonka pracownika sprzętu pracodawcy bez jego wiedzy oraz zgody, w prywatnym sklepie tego współmałżonka. Podobnie tzw. “pożyczanie” z kasy sklepowej, przy czym na powyższą kwalifikację takiego zachowania nie ma wpływu zwracanie takiej pożyczki, ani też okoliczność, że taką praktykę stosują inni pracownicy.
Powstanie niedoboru w mieniu powierzonym pracownikowi
Warto zauważyć, że przypisanie pracownikowi odpowiedzialności opartej na domniemaniu prawnym winy za stwierdzony niedobór nie jest wystarczające do uznania, że istnieje uzasadniona przyczyna do zwolnienia dyscyplinarnego . Oznacza to, że pracodawca powinien rzeczywiście udowodnić winę pracownika, w celu dokonania zgodnego z prawem rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.
Jak już wskazano powyżej, pracodawca przed dokonaniem zwolnienia dyscyplinarnego jest zobowiązany skonsultować taki zamiar z zakładowa organizacją związkową, bez względu na to, czy pracownik jest członkiem związku, jeżeli zakładowa organizacja związkowa zawiadomiła pracodawcę o reprezentowaniu jego praw i interesów. Ponadto warto zauważyć, że zwolnienia dyscyplinarnego można dokonać również w okresie usprawiedliwionej nieobecności w pracy pracownika czyli w czasie urlopu lub innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy, poza osobami, które podlegają szczególnej ochronie.
Naruszenie niebędące ciężkim naruszeniem obowiązków pracowniczych
Warto odnotować również przykłady, kiedy pomimo zachowania pracownika, które może być ocenione negatywnie, nie dochodzi do ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych. Tak zostanie zakwalifikowane wykonywanie pracy podczas zwolnienia chorobowego, która nie jest sprzeczna z zaleceniami lekarskimi. Podobnie udział pracownika w swoim ślubie w czasie zwolnienia lekarskiego, gdy zawiera ono adnotację “może chodzić” . Ciężkim naruszeniem obowiązków pracowniczych nie będzie także odmowa pracownika udzielenia informacji o danych osobowych, które nie są wymagane przepisami prawa, nie będzie stanowić podstawy do dokonania rozwiązania umowy o pracę w trybie bez wypowiedzenia z jego winy.
Na koniec podkreślić należy, że orzecznictwo stoi na stanowisku, że rozwiązywanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika jest nadzwyczajnym sposobem rozwiązania stosunku pracy, zatem powinno być stosowane jedynie wyjątkowo oraz z ostrożnością . Natomiast, warto zauważyć, że liczne orzecznictwo, wskazujące przypadki ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych świadczy o istotnych trudnościach w interpretacji ogólnej klauzuli, która pozwala na natychmiastowe rozwiązanie stosunku pracy.
Powrót do specjalizacji — Prawo pracy