W polskim prawie od kilku dziesięcioleci istnieje ugruntowany podział spółek, w oparciu o które możliwe jest prowadzenie działalności gospodarczej. Jedną z nich jest spółka akcyjna. Spółka akcyjna to spółka kapitałowa, która co do zasady może być założona z minimalnym kapitałem zakładowym wynoszącym 100.000,00 zł. Spółka akcyjna charakteryzuje się przede wszystkim większymi rygoryzmami w odniesieniu do wymagań, jakie stawiane są innym spółkom działającym na polskim rynku. W poniższym artykule scharakteryzujemy organy w spółce akcyjnej.
Jaka jest struktura organizacyjna spółki akcyjnej?
Możemy wyróżnić poniższe organy spółki akcyjnej:
- zarząd;
- walne zgromadzenie;
- rada nadzorcza.
Organy spółki akcyjnej takie jak zarząd oraz rada nadzorcza to organy kolegialne, składające się z powoływanych i odwoływanych w ich skład członków. Walne zgromadzenie wspólników jest to jedyny z organów spółki akcyjnej, który nie posiada charakteru kadencyjności.
Kto reprezentuje spółkę akcyjną?
Co do zasady spółkę akcyjną reprezentuje zarząd jako organ spółki akcyjnej. W przypadku zarządu wieloosobowego spółkę akcyjną może co do zasady reprezentować co najmniej dwóch członków zarządu bądź jednego członka zarządu łącznie w prokurentem.
Spółkę akcyjną może reprezentować także prokurent, który powoływany jest na mocy uchwały zarządu zapadającej przy zgodzie wszystkich członków zarządu (odwołać prokurenta może natomiast każdy z członków zarządu spółki akcyjnej).
W sprawach szczególnych, które ustawodawca uznał za istotne spółkę akcyjną mogą reprezentować także: pełnomocnik powołany uchwałą walnego zgromadzenia czy rada nadzorcza (np. w umowie między spółką a członkiem zarządu, jak również w sporze pomiędzy członkami zarządu a spółką). Uprawnienie do reprezentowania spółki przez radę nadzorczą należy interpretować wąsko, gdyż rada nadzorcza jako jeden z organów spółki akcyjnej posiada funkcje głównie nadzorcze (o czym szerzej poniżej).
Jakie funkcje pełni zarząd jako organ w spółce akcyjnej?
Pierwszym z organów spółki akcyjnej, który zostanie omówiony w niniejszym artykule jest zarząd. Jak wspomniano powyżej, zarząd reprezentuje spółkę akcyjną, jak również prowadzi jej sprawy. Liczba członków zarządu określana jest w statucie spółki akcyjnej. Przepisy prawa wymagają jedynie, aby w jego skład wchodził co najmniej jeden członek, który może być, lecz nie musi akcjonariuszem spółki. Skład zarządu powoływany jest i odwoływany przez radę nadzorczą, jeżeli inaczej nie ustalono w statucie spółki. Kadencja członka zarządu wynosi do 5 lat i może być ponawiana, choć umowa spółki może wprowadzać krótszą kadencję dla tego organu. Co do zasady każdy z członków zarządu może zostać odwołany ze swojej funkcji w każdym czasie.
Zarząd podejmuje decyzje w formie uchwał. Co do zasady do powzięcia uchwały wymagana jest bezwzględna większość głosów. Posiedzenia zarządu są protokołowane.
Wobec członka zarządu przepisy prawa wprowadzają zakaz konkurencji wobec działalności spółki akcyjnej.
Jakie zadania wypełnia rada nadzorcza wśród organów w spółce akcyjnej?
Kolejnym z organów spółki akcyjnej jest rada nadzorcza. Rada nadzorcza jest organem nadzoru nad działalnością spółki. W ramach swych kompetencji rada nadzorcza ocenia sprawozdania finansowe spółki pod względem ich zgodności z danymi zawartymi w dokumentacji wewnętrznej spółki, a w tym z księgami. Rada nadzorcza co roku składa walnemu zgromadzeniu akcjonariuszy pisemne sprawozdanie z prowadzonych przez siebie ustaleń. Rada nadzorcza uprawniona jest także do dokonywania rewizji majątku spółki.
Innymi kompetencjami rady nadzorczej są m. in.:
- prawo zawieszenia w czynnościach członków zarządu;
- delegowanie członków rady nadzorczej do zarządu – na okres nie dłuższy niż 3 miesiące;
- reprezentowanie spółki podczas podpisywania umowy z członkiem zarządu;
- inne, które mogą zostać określone w statucie spółki akcyjnej.
Co do zasady rada nadzorcza składa się co najmniej z 3 członków. W przypadku spółki publicznej ustawowy minimalny próg ilości członków został podwyższony do 5 członków. Skład rady nadzorczej powoływany jest i odwoływany przez inny organ spółki akcyjnej – walne zgromadzenie, chyba że statut spółki przewidzi inny tryb powoływania tego organu.
Kadencja członków rady nadzorczej określona jest w statucie spółki, przy czym nie może być ona dłuższa niż 5 lat.
Przepisy prawa wprowadzają również listę osób, które nie mogą być członkami rady nadzorczej. Wśród nich wskazano:
- członka zarządu,
- prokurenta,
- likwidatora,
- kierownika oddziału lub zakładu
- głównego księgowego,
- radcę prawnego/adwokata,
- osoby podlegające bezpośrednio członkowi zarządu lub likwidatorowi.
Uchwały rady nadzorczej co do zasady mogą być podejmowane jedynie wtedy, gdy w posiedzeniu organu uczestniczy co najmniej połowa jego składu. Zwołanie rady nadzorczej dokonuje jej przewodniczący. Może tego dokonać m. in. na wniosek zarządu bądź jednego ze swych członków. W ciągu roku powinno się odbyć co najmniej 3 posiedzenia rady nadzorczej, częściej, gdy potrzeby spółki tego wymagają.
Co do zasady uchwały rady nadzorczej zapadają bezwzględną większością głosów, choć statut spółki może wprowadzić w tym zakresie odmienne wymogi.
Czym zajmuje się walne zgromadzenie?
Walne zgromadzenie to ostatni z trzech organów w spółce akcyjnej, w którego skład wchodzą akcjonariusze spółki. Walne zgromadzenie podejmuje decyzję poprzez uchwały. Sprawy, którymi zajmuje się walne zgromadzenie to przede wszystkim:
- zatwierdzenie sprawozdań finansowych oraz udzielenie absolutorium członkom zarządu;
- rozporządzenie przedsiębiorstwem;
- nabycie lub zbycie nieruchomości;
- emisja obligacji itp.
Istnieją dwa rodzaje walnych zgromadzeń – zwyczajne i nadzwyczajne. Zwyczajne walne zgromadzenie powinno zostać powołane w terminie 6 miesięcy od zakończenia każdego roku obrotowego. Podczas niego podejmowane są uchwały w zakresie sprawozdań finansowych, absolutorium dla członków zarządu oraz podziału zysków/strat. Nadzwyczajne walne zgromadzenie może zostać zwołane w każdej sytuacji, kiedy wymagane jest uzyskanie zgody/podjęcie uchwały przez ten organ spółki akcyjnej.
Walne zgromadzenie co do zasady zwołuje zarząd. W okolicznościach wskazanych w ustawie (np. zaistnienie ważnych powodów) uprawnienie do zwołania walnego zgromadzenia uzyskała także rada nadzorcza oraz akcjonariusze reprezentujący co najmniej połowę kapitału zakładowego lub co najmniej połowę liczby głosów.
Uchwały walnego zgromadzenia podejmowane są co do zasady bezwzględną większością głosów. W szczególnych okolicznościach, które zostały wskazane enumeratywnie przez ustawodawcę, do powzięcia uchwały wymagana jest większość kwalifikowana np. ¾ wymagana jest do emisji obligacji zamiennych, zaś do zmiany statutu potrzebna jest zgoda wszystkich akcjonariuszy, których dana zmiana dotyczy.
Organy spółki akcyjnej — podsumowanie
Organy w spółce akcyjnej to zarząd, walne zgromadzenie oraz rada nadzorcza. Co do zasady spółkę akcyjną reprezentuje zarząd. Rada nadzorcza to organ nadzoru, który posiada również pewne kompetencje w zakresie reprezentacji spółki akcyjnej oraz prowadzenia jej spraw. Walne zgromadzenie składa się z akcjonariuszy. W ważniejszych sprawach dotyczących spółki zarząd, przed podjęciem czynności musi uzyskać zgodę walnego zgromadzenia. Jeżeli chcą Państwo założyć spółkę akcyjną bądź uzyskać wsparcie prawne w prowadzeniu już założonej spółki akcyjnej, zachęcamy do kontaktu z Kancelarią Prawną Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni posiadającej wiedzę i doświadczenie w bieżącej obsłudze spółek kapitałowych i osobowych.
Powrót do podstrony — Powrót do specjalizacji – Rejestracja spółek