Kancelaria Prawna Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni jest to zespół adwokatów i radców prawnych z Warszawy świadczących pomoc prawną z zakresu prawa karnego oraz prawa wykroczeń. Nasza Kancelaria świadczy pomoc prawną klientom z Warszawy, i to zarówno oskarżonym, jak również pokrzywdzonym oraz ich rodzinom. Reprezentujemy zarówno osoby popełniające przestępstwo po raz pierwszy w życiu, jak również osoby popełniające je w warunkach recydywy. Adwokaci z naszej kancelarii prawnej podchodzą indywidualnie do każdej sprawy karnej.
W ramach usług świadczonych przez naszych adwokatów i radców prawnych w zakresie prawa karnego:
- zapewniamy obronę w postępowaniu karnym, zarówno w postępowaniu przygotowawczym (dochodzenie, śledztwo), jak również sądowym, w tym sporządzamy sprzeciwy od wyroków nakazowych, apelacje, jak również prośby o ułaskawienie; pomagamy klientom w uzyskaniu listu żelaznego;
- reprezentujemy w procesie osoby pokrzywdzone (oskarżycieli posiłkowych), w tym sporządzamy w ich imieniu subsydiarne oraz prywatne akty oskarżenia.
Oprócz występowania przed sądami nasz adwokat od prawa karnego oferuje również usługi prawne polegające na:
- sporządzaniu opinii z zakresu prawa karnego;
- wnoszeniu apelacji i innych pism procesowych do sądów wyższej instancji;
- sporządzaniu kasacji do Sądu Najwyższego.
Czym jest prawo karne i jak jest stosowane w praktyce?
Wśród czynów zabronionych wyróżnia się wykroczenia oraz przestępstwa (występki oraz zbrodnie). Wykroczenia to czyny społecznie szkodliwe, zabronione pod groźbą nagany, grzywny do 5000 złotych, kary ograniczenia wolności bądź aresztu.
Z kolei występkami są przestępstwa zagrożone karą grzywny powyżej 30 stawek dziennych albo powyżej 5.000,00 zł, karą ograniczenia (np. nakaz prac społecznych) bądź pozbawienia wolności przekraczającą miesiąc. Większość przestępstw, jakie przewidują polskie przepisy traktowana jest jako występek. Drugim z typów przestępstw jest zbrodnia zagrożona karą co najmniej 3 lat pozbawienia wolności. Wśród przykładów zbrodni wskazać możemy m. in. zabójstwa, wywołanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu czy gwałt zbiorowy.
Jedną z naczelnych zasad prawa karnego jest zasada domniemania niewinności polegająca na tym, iż do dnia uprawomocnienia się wyroku skazującego, oskarżonego uznaje się za niewinnego.
Kancelaria Prawna Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni reprezentuje klientów we wszelkich sprawach karnych na terenie Warszawy.
Częste zmiany przepisów prawa karnego materialnego i procesowego powodują, że sprawy z tego zakresu należą do jednych z bardziej złożonych i skomplikowanych. Bez profesjonalnie przygotowanego adwokata czy radcy prawnego samodzielna obrona w postępowaniu może być utrudniona.
Kiedy mamy do czynienia z odpowiedzialnością karną?
Należy wskazać, iż odpowiedzialności karnej podlega zarówno działanie (np. zabójstwo), jak i zaniechania (np. nieudzielenie pomocy). Przestępstwo można popełnić zarówno w sposób umyślny, jak i nieumyślny. Także samo usiłowanie popełnienia przestępstwa podlega karze. Przygotowanie do popełnienia przestępstwa podlega zaś karze tylko wówczas, gdy przewidują to wyraźnie przepisy prawa.
Co więcej, nie tylko bezpośredni sprawca odpowiada za popełnienie przestępstwa. Odpowiadać mogą także osoby, które:
- kierują wykonaniem czynu zabronionego (sprawstwo kierownicze);
- polecają wykonanie czynu zabronionego innej osobie, wykorzystując jej uzależnienie;
- nakłaniają inną osobę do popełnienia przestępstwa (podżeganie);
- ułatwiają popełnienie przestępstwa (pomocnictwo);
- nakłaniają do popełnienia przestępstwa osobę w celu skierowania przeciwko niej postępowania karnego (prowokacja).
Kiedy sprawca nie poniesie kary? Zasady odpowiedzialności karnej
Nie zawsze popełnienie czynu zabronionego będzie jednoznaczne z popełnieniem przestępstwa. Z takimi sytuacjami, kiedy mimo popełnienia czynu zabronionego nie dochodzi do popełnienia przestępstwa mamy do czynienia w przypadku:
- obrony koniecznej;
- stanu wyższej konieczności;
- eksperymentu;
- błędu co do okoliczności wyłączającej bezprawność albo winę;
- usprawiedliwionej nieświadomości bezprawności czynu zabronionego;
- niepoczytalności sprawcy.
Nadto, w przypadku przedawnienia czynu sprawca także nie będzie podlegał karze. Kodeks karny przewiduje odmienne terminy przedawnienia przestępstw w zależności od typu przestępstwa, np. 30 lat dla zbrodni zabójstwa czy 20 lat dla pozostałych zbrodni. Co więcej, polskie przepisy wskazują także przestępstwa, które nie podlegają przedawnieniu (np. zbrodnie przeciwko pokojowi).
Jak wygląda proces wymierzenia kary?
Aby mogło dojść do wydania wyroku, najpierw musi zostać przeprowadzonych szereg czynności proceduralnych. Postępowanie karne jest bowiem dwuetapowe: pierwszym etapem jest postępowanie przygotowawcze (prowadzone przez prokuraturę lub policję), zaś drugim postępowanie sądowe.
To czy postępowanie przygotowawcze będzie prowadzone przez prokuraturę, czy przez policję zależy od charakteru popełnionego przestępstwa. Policja co do zasady prowadzi dochodzenia, w sprawach przestępstw rozpoznawanych przez sądy rejonowe zagrożonych karą nieprzekraczającą 5 lat więzienia oraz wyraźnie wskazanych w przepisach prawa (np. w sprawie kradzieży z włamaniem). W pozostałych sprawach prowadzone jest śledztwo, które jest nadzorowane przez prokuraturę.
Postępowanie przygotowawcze kończy się skierowaniem aktu oskarżenia do sądu lub jego umorzeniem albo odmową wszczęcia śledztwa/dochodzenia. W przypadku skierowania aktu oskarżenia do sądu, zaczyna się drugi etap postępowania – postępowanie sądowe, w którym sąd przeprowadza wszelkie dowody, w tym może przesłuchać świadków, dokonać oględzin czy wysłuchać oskarżonego. Postępowanie sądowe kończy się wydaniem wyroku.
Zatarcie skazania następuje w terminie od roku do 10 lat, w zależności od popełnionego przestępstwa. Termin ten zaczyna biec od dnia wykonania kary, darowania kary lub przedawnienia wykonania kary.
Subsydiarny akt oskarżenia a prywatny akt oskarżenia
Co zrobić, gdy prokuratura umarza postępowanie przygotowawcze lub odmawia jego wszczęcia? W takich okolicznościach pokrzywdzony ma prawo złożenia zażalenia na postanowienie prokuratury do sądu. Gdyby zaś ponownie doszło do wydania postanowienia o umorzeniu lub odmowie wszczęcia śledztwa, pokrzywdzony może złożyć samodzielnie w sądzie akt oskarżenia w terminie miesiąca od doręczenia postanowienia prokuratora (subsydiarny akt oskarżenia).
W odniesieniu do niektórych przestępstw (np. o zniesławienie) przepisy prawa nie przewidują w ogóle możliwości prowadzenia postępowania przygotowawczego. Wówczas jedynym etapem jest postępowanie sądowe inicjowane prywatnym aktem oskarżenia.
List gończy oraz list żelazny
Wiele osób zadaje sobie pytanie czym różni się list gończy od listu żelaznego. List gończy wydaje się wtedy, kiedy nieznane jest miejsce pobytu oskarżonego lub osoby podejrzanej. List żelazny natomiast jest wydawany na wniosek oskarżonego przebywającego za granicą, który chce odpowiadać z wolnej stopy. Sąd może wydać list żelazny jedynie wówczas, gdy oskarżony zobowiąże się ona do stawiennictwa w sądzie lub prokuratorze w wyznaczonym terminie. Wydanie listu żelaznego często sądy uzależniają od złożenia poręczenia majątkowego.
Adwokat sprawy karne — Warszawa
Kancelaria Prawna Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni to zespół adwokatów i radców prawnych pomagających we wszelkich sprawach karnych osobom zamieszkałym w Warszawie. Adwokat z naszej Kancelarii pomoże Państwu w sporządzeniu subsydiarnego aktu oskarżenia, prywatnego aktu oskarżenia, apelacji od wyroku skazującego oraz sprzeciwu od wyroku nakazowego. Kancelaria Prawna Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni może Państwa reprezentować zarówno w toku postępowania przygotowawczego, jak i postępowania sądowego, pełniąc funkcję obrońcy lub pełnomocnika oskarżyciela posiłkowego. Siedziba Kancelarii znajduje się przy ul. Złotej 59, 00–120 Warszawa, tel. 22 489 52 65.