
Prawnik rozwodowy Warszawa
Adwokat — rozwody Warszawa
Nasza Kancelaria prawna świadczy kompleksowe usługi prawne z zakresu prawa rodzinnego. Oferujemy zastępstwo procesowe Klientów zarówno w sprawach rozwodowych, jak i w postępowaniach o: podział majątku po rozwodzie, zasądzenie alimentów, ograniczenie władzy rodzicielskiej, pozbawienie władzy rodzicielskiej, ustalenie kontaktów z dzieckiem oraz ustalenie ojcostwa.
Kiedy istnieje taka możliwość, dążymy do zawarcia porozumień między małżonkami, aby proces rozwodowy trwał krótko i w dodatku, aby sąd w postępowaniu rozwodowym dokonał także podziału majątku. W tym celu sporządzamy pisemne porozumienia małżonków o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie, jak również o podziale majątku.
Szukasz pomocy w sprawach rodzinnych?
Specjalizujemy się w prawie rodzinnym i rozwodowym – od podziału majątku, alimentów, przez ustalenie lub uznanie ojcostwa, aż po rozwód z orzeczeniem o winie i ograniczenie władzy rodzicielskiej. Skontaktuj się z nami już dziś!

Podział majątku

Alimenty

Ustalenie ojcostwa

Ograniczenie władzy rodzicielskiej

Ustalenie kontaktów z dzieckiem
Prawnik rozwodowy — w czym może pomóc adwokat rodzinny?
Rozwód wiąże się z emocjami, które nie są najlepszym doradcą. Gdy rozstanie jest koniecznością, warto skorzystać z pomocy prawnika. Sprawy rozwodowe są niezwykle delikatne i wymagają właściwego podejścia. Małżonkowie, którzy nie mogą porozumieć się w kwestii rozstania i – co za tym idzie, opieki nad dziećmi czy podziału majątku, nie muszą być jednak pozostawieni sami sobie. W takiej sytuacji adwokat rozwodowy to najlepsze rozwiązanie.
Doświadczony adwokat rozwodowy nie ocenia, ale stoi po stronie Klienta i próbuje znaleźć najlepsze dla niego rozwiązanie. Jednocześnie dba on o to, aby zminimalizować koszty związane z prowadzonym procesem. Jego obecność może doprowadzić do tego, że rozwód zostanie orzeczony już na pierwszej rozprawie. Nasza Kancelaria prawna prowadzi sprawy rozwodowe w Warszawie.
Każdy prawnik z naszej Kancelarii:
- świadczy porady prawne – celem udzielenia odpowiedzi na pytania Klientów. Po zapoznaniu się z sytuacją klienta możemy też ocenić, czy zachodzą wszystkie przesłanki niezbędne do wytoczenia powództwa;
- prowadzi negocjacje – małżonkowie, którzy decydują się na rozwód, czasem nie są w stanie porozumieć się między sobą. Prawnik z Kancelarii reprezentujący klienta może prowadzić negocjacje z prawnikiem drugiej strony. Takie rozwiązanie może być bardzo korzystne, ponieważ adwokaci rozmawiają bez emocji, koncentrując się jedynie na przedmiocie sporu. Uzyskanie konsensu zwiększa szanse na uzyskanie wyroku na pierwszej rozprawie;
- reprezentuje klientów przed sądem – prawnik rozwodowy z naszej Kancelarii pomoże w skompletowaniu dokumentów, przygotuje niezbędne pisma, jak również będzie wspierał klienta podczas poszczególnych rozpraw przed sądem.
Nasza Kancelaria prawna ma biuro w mieście Warszawa (ul. Złota 59). Reprezentujemy Klientów przed wszystkimi sądami w Warszawie.
Zapraszamy do kontaktu osoby, które nie widzą szansy na uratowanie swojego związku i zdecydowały się na rozwód. Staramy się, aby sprawa rozwodowa była dla naszych klientów źródłem jak najmniejszego stresu.
Rozwód — najczęstsze pytania
Kiedy wziąć rozwód?
Należy podkreślić, iż każdy z małżonków może żądać rozwiązania małżeństwa przez rozwód, w przypadku, gdy między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia. Rozwód jest jednak niedopuszczalny, jeżeli orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego w szczególności, gdy w jego skutek miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków, jak również wtedy, gdy rozwodu żąda małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia (z wyjątkiem sytuacji, gdy drugi małżonek wyrazi zgodę na rozwód albo gdy odmowa zgody drugiego małżonka jest w danych okolicznościach sprzeczna z zasadami współżycia społecznego).
Jak wygląda sprawa rozwodowa?
Rozwodem nazywamy instytucję prawa rodzinnego, mającą ma na celu rozwiązanie faktycznie „martwego” już związku dwojga ludzi, w którym brak jest wspólnego pożycia małżonków, wierności, wzajemnej pomocy oraz współdziałania dla dobra rodziny. Stanowi ona wyjątek od ogólnej zasady trwałości związku małżeńskiego. Sprawa rozwodowa jest sprawą trudną, wiążącą się z bardzo silnymi emocjami i częstokroć sprzecznymi interesami małżonków. Każdy przypadek jest inny, w sprawach tych występuje wiele zmiennych, dlatego też nie jest możliwe udzielenie uniwersalnej porady prawnej „jak się rozwieźć?”. W związku z powyższym w postępowaniu powinien być obecny adwokat rozwodowy, który będzie studził emocje oraz dbał o prawidłowy przebieg postępowania.
Jak przygotować się do rozwodu?
Jeżeli uznaliśmy, iż próba ratowania naszego małżeństwa nie przyniosła rezultatu, a jedyną możliwością jest rozstanie, warto przed skierowaniem sprawy do sądu dobrze się do niej przygotować. Inne będą przygotowania osoby, która nie ma dzieci od przygotowań małżonków, którzy mają wspólne potomstwo. Należy przeanalizować bowiem o co będziemy wnosić przed sądem, czy będziemy chcieli uzyskać orzeczenie o winie oraz ewentualne alimenty na naszą rzecz, a w przypadku posiadania dzieci – ustalić kwestie związane z miejscem zamieszkania dzieci, władzy rodzicielskiej, kontaktów z drugim rodzicem oraz wysokość alimentów na dziecko. Powinniśmy pamiętać również o dowodach, które będą mogły być wykorzystane w toku procesu, a w tym dotyczących udokumentowania naszych zarobków oraz ponoszonych kosztów utrzymania zarówno nas, jak i dzieci.
Ile kosztuje rozwód i adwokat rozwodowy w Warszawie?
Koszty rozwodu, jakie musimy ponieść celem uzyskania wyroku rozwodowego można podzielić na opłaty sądowe oraz na pozostałe koszty. Wysokość opłaty sądowej co do zasady wynosi 600 zł. Może być ona jednak wyższa, jeżeli żądania zawarte w pozwie będą dotyczyć m. in. eksmisji drugiego małżonka czy też żądania podziału majątku. Innymi kosztami, z jakimi musimy się liczyć to m. in. koszt sporządzenia opinii przez biegłego (np. gdy nie istnieje zgoda co do miejsca zamieszkania oraz kontaktów z dzieckiem) czy koszty dojazdu świadków do sądu. Wynagrodzenie naszej kancelarii prawnej za świadczenie pomocy prawnej jest ustalane z każdym klientem indywidualnie.
Jakie są konsekwencje orzeczenia rozwodu?
Małżeństwo istnieje do chwili uprawomocnienia się wyroku. Na skutek prawomocnego orzeczenia małżeństwo zostaje rozwiązane, co oznacza, iż zmianie ulega stan cywilny dotychczasowych małżonków – stają się osobami stanu wolnego i mogą zawrzeć kolejne małżeństwo. Rozwód nie wpływa jednak na powiązania byłych małżonków z ich wspólnymi dziećmi, dalej są ich rodzicami, zmianie ulega jedynie sposób wykonywania władzy rodzicielskiej. Ponadto pomimo rozwiązania małżeństwa, stosunek powinowactwa z krewnymi byłego małżonka trwa nadal.
Wskutek zakończenia sprawy rozwodowej nie ustają również więzi alimentacyjne względem dzieci oraz w określonych sytuacjach, również wobec byłego małżonka.
Pamiętaj, że koszt sprawy rozwodowej to nie jedyny aspekt finansowy – rozwód wywiera też znaczne konsekwencje w sferze majątkowej małżonków. Z chwilą uprawomocnienia się wyroku rozwodowego z mocy prawa ustaje ustawowa wspólność majątkowa małżeńska, a powstaje współwłasność w częściach ułamkowych. Od tego momentu możliwe jest dokonanie podziału majątku. Warto wskazać, iż wskutek orzeczenia rozwodu byli małżonkowie już po sobie nie dziedziczą.
Co po rozwodzie?
Zmiana nazwiska po rozwodzie
W terminie 3 miesięcy od uprawomocnienia się orzeczenia osoba, która przy zawarciu małżeństwa przyjęła nazwisko małżonka, może przez oświadczenie złożone przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego lub konsulem powrócić do swojego pierwotnego nazwiska.
Alimenty na małżonka
Znajdujący się w niedostatku rozwiedziony małżonek, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, może żądać od drugiego małżonka dostarczania środków utrzymania stosownie do usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego małżonka oraz możliwości zarobkowych i majątkowych małżonka zobowiązanego (dowiedz się więcej o podziale majątku po rozwodzie).
Jak długo trwa sprawa rozwodowa?
To jak długo trwa sprawa rozwodowa zależy od wielu czynników, w tym przede wszystkim od tego czy małżonkowie są zgodni co do orzekania o winie rozkładu pożycia, sposobu utrzymywania kontaktów z dzieckiem, podziału majątku itp. Z naszej praktyki wynika, iż wyrok rozwodowy można uzyskać przed Sądem Okręgowym w Warszawie już po zaledwie 7 miesiącach. W sprawie tej sąd orzekł o winie rozkładu pożycia. Sąd nie orzekał jednak w tym postępowaniu o podziale majątku. Z kolei w innym postępowaniu przed Sądem Okręgowym Warszawa-Praga sprawa rozwodowa trwała 6 miesięcy. Sąd w tym postępowaniu nie orzekał o winie rozkładu pożycia, ani o podziale majątku.
Orzeczenie rozwodu — rozwód z orzeczeniem winy czy bez orzekania winy?
Sprawa rozwodowa kończy się wyrokiem, w którym sąd orzeka czy i który z małżonków ponosi winę rozkładu pożycia, chyba, że małżonkowie żądają, aby sąd zaniechał takiego orzeczenia lub do sądu został złożony pozew o rozwód bez orzekania o winie. Sąd w wyroku rozwodowym rozstrzyga także o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem obojga małżonków, o kontaktach rodziców z dzieckiem, jak również określa, w jakiej wysokości każdy z małżonków jest obowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka.
Dowiedz się więcej o orzekaniu sądu o winie.
Sąd orzeka także o sposobie korzystania ze wspólnego mieszkania przez czas wspólnego w nim zamieszkiwania rozwiedzionych małżonków, uwzględniając przy tym przede wszystkim potrzeby dzieci i małżonka, któremu powierza wykonywanie władzy rodzicielskiej. Ponadto, jeżeli przeprowadzenie podziału majątku wspólnego nie spowoduje nadmiernej zwłoki w postępowaniu sąd może dokonać podziału majątku w wyroku rozwodowym na wniosek jednego z małżonków. Warto wskazać, iż małżonek rozwiedziony, który wskutek zawarcia małżeństwa zmienił swoje dotychczasowe nazwisko, może powrócić do nazwiska, które nosił przed zawarciem małżeństwa. W tym celu powinien, w ciągu trzech miesięcy od chwili uprawomocnienia się orzeczenia rozwodu, złożyć oświadczenie przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego lub konsulem.
Co ważne, znajdujący się w niedostatku rozwiedziony małżonek, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, może żądać od drugiego rozwiedzionego małżonka dostarczania środków utrzymania stosownie do usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego małżonka oraz możliwości zarobkowych i majątkowych małżonka zobowiązanego.

Rozwody bez orzekania winy – przebieg
Na zgodne żądanie małżonków Sąd nie orzeka w zakresie winy. Sąd jest związany żądaniem małżonków, co oznacza, że w wyroku rozwodowym nie znajdzie się informacja, z czyjej winy doszło do rozpadu małżeństwa.
Zgodne żądanie małżonków może być złożone w dowolnej formie – zarówno na piśmie, jak i ustnie podczas rozprawy. Zgoda małżonka na rozwód bez orzekania o winie może być udzielona również po wytoczeniu powództwa i to w dodatku na każdym etapie postępowania rozwodowego, np. poprzez poparcie wniosku złożonego przez jednego małżonka.
Każda ze stron może jednak, aż do wydania wyroku przez Sąd II instancji, zmienić swoje oświadczenie, żądając od Sądu ustalenia osoby winnej rozkładu pożycia. W takiej sytuacji Sąd orzeknie w wyroku rozwodowym o winie za rozpad małżeństwa bądź o jej braku.
W przypadku porozumienia między małżonkami sąd ogranicza postępowanie dowodowe do zbadania istnienia warunków wymaganych do orzeczenia rozwodu. Oznacza to, że sprawa sądowa może zakończyć się już na pierwszej rozprawie.
Rozwody z orzeczeniem o winie
W pierwszej instancji orzeka zawsze Wydział Cywilny Sądu Okręgowego, z kolei apelację rozpoznaje sąd apelacyjny. Z pozwem może wystąpić każdy z małżonków, może w tym pomóc adwokat rozwodowy. Sprawa rozwodowa rozpoznawana jest w procesie i podlega szczególnym zasadom przewidzianym dla postępowania odrębnego w sprawach małżeńskich.
Posiedzenia sądu odbywają się przy tzw. drzwiach zamkniętych, bez udziału publiczności. Na sali rozpraw oprócz stron obecni mogą być jedynie: ich przedstawiciele ustawowi i pełnomocnicy, adwokat rodzinny, prokurator, Rzecznik Praw Obywatelskich, Rzecznik Praw Dziecka oraz osoby zaufania (po dwie z każdej strony).
Rozprawa odbywa się nawet w przypadku niestawiennictwa jednej ze stron. Jeżeli jednak na pierwszą rozprawę nie stawi się powód i nie usprawiedliwi on swojej nieobecności, postępowanie sądowe zostanie zawieszone. Podjęcie postępowania może nastąpić na wniosek powoda, ale nie wcześniej niż po upływie 3 miesięcy od dnia zawieszenia. Należy mieć również na uwadze, że postępowanie zostanie umorzone w przypadku, gdy powód nie wniesie o jego podjęcie w ciągu roku od zawieszenia.
Dowiedz się więcej o orzekaniu sądu o winie
Przed wydaniem orzeczenia przez sąd, konieczne jest przeprowadzenie postępowania dowodowego mającego wykazać przede wszystkim, że doszło do trwałego i zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego, a także, że nie zaistniała żadna z przesłanek negatywnych, a przede wszystkim kto jest winny rozkładu pożycia małżeńskiego między stronami. Każda ze stron może powoływać dowody na potwierdzenie swoich twierdzeń. Ponadto sąd zobowiązany jest do przeprowadzenia dowodu z przesłuchania stron, które najlepiej znają szczegóły pożycia małżeńskiego. W prawidłowym i sprawnym przygotowaniu oraz przeprowadzeniu procesu, z pewnością pomoże adwokat rodzinny (zajmujący się sprawami rozwodowymi).
Warto mieć również na uwadze, że przepisy prawa przewidują możliwość przeprowadzenia mediacji. Można ją przeprowadzić na każdym etapie postępowania. Charakteryzuje się ona dobrowolnością, natomiast w przypadku, gdyby jedna ze stron odmówiła wzięcia udziału w postępowaniu mediacyjnym nie poniesie ona żadnych negatywnych konsekwencji z tego tytułu, chyba, że uprzednio zgodziła się na mediację w danej sprawie. Celem mediacji jest doprowadzenie do pogodzenia się małżonków oraz wypracowania wspólnego stanowiska w sprawach spornych, m. in. w zakresie sposobu sprawowania władzy rodzicielskiej, a także ustalenia, która ze stron otrzyma zwrot kosztów po zakończeniu sprawy.
Wyrok rozwodowy
Co do zasady orzeczenie rozwodowe powinno rozstrzygać o całokształcie spraw rodziny. Oczywiste jest, że niezbędnym elementem takiego wyroku jest orzeczenie o rozwiązaniu małżeństwa. W orzeczeniu tym możliwe jest również rozstrzygnięcie o prawach i obowiązkach rozwiedzionych małżonków.
W sprawie rozwodowej sąd w wyroku musi obowiązkowo orzec również o:
- winie rozkładu pożycia jednego albo obojga małżonków; o winie nie orzeka jednak na zgodne żądanie małżonków;
- władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem obojga małżonków;
- kontaktach rodziców z dzieckiem; o utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem sąd nie orzeka jednak na zgodny wniosek stron;
- sposobie korzystania z mieszkania, o ile małżonkowie zajmują wspólne mieszkanie.
Ponadto, sąd w orzeczeniu może również:
- nakazać eksmisję małżonka na żądanie drugiego małżonka;
- orzec na zgodny wniosek stron o podziale wspólnego mieszkania albo o przyznaniu mieszkania jednemu z małżonków;
- zasądzić alimenty dla małżonka rozwiedzionego na jego żądanie;
- dokonać podziału majątku wspólnego, ale tylko, gdy przeprowadzenie tego podziału nie spowoduje nadmiernej zwłoki w postępowaniu.
Potrzebny Ci prawnik rozwodowy? Skontaktuj się z nami
Adwokat rozwodowy Warszawa
Nasza Kancelaria prawna oferuje mieszkańcom Warszawy pomoc prawną z zakresu spraw rozwodowych oraz związanych z nimi spraw o alimenty oraz podział majątku wspólnego. Naszą domeną jest rozwiązywanie spraw trudnych dla naszych klientów, jaką jest z całą pewnością rozwód w sposób możliwie jak najkrótszy oraz najbardziej ugodowy. W tym celu dążymy do zawierania porozumień pomiędzy małżonkami celem skrócenia postępowania sądowego do niezbędnego minimum. Zachęcamy do skorzystania z usług naszej Kancelarii prawnej z siedzibą w Warszawie przy ul. Złotej 59. Czekamy na Państwa pod nr tel. +48 723 836 555.
Adwokat prawo rodzinne Warszawa — adwokat rodzinny
Prawo rodzinne reguluje stosunki prawne w rodzinie. Przykładowo rozwód, który jest konsekwencją rozkładu pożycia małżeńskiego, wiąże się z koniecznością ustalenia kontaktów rodziców z małoletnimi dziećmi i podziałem majątku. We wszystkich tych sprawach niezawodnie pomaga prawnik rodzinny. Osoby korzystające z pomocy eksperta mogą liczyć na kompleksowe wsparcie na każdym etapie prowadzonej sprawy. Po zapoznaniu się ze stanem faktycznym prawnik rodzinny może wskazać rozwiązania i pomóc w uzyskaniu sądowego orzeczenia.
Jakie sprawy obejmuje prawo rodzinne?
Nasza Kancelaria prawna zapewnia pomoc prawną z zakresu prawa rodzinnego. Prawnik rodzinny zapewni naszym klientom merytoryczne i rzetelne wsparcie. Oferujemy zarówno konsultacje (porady prawne), przygotowanie dokumentów do złożenia w sądzie, jak i reprezentowanie przed sądem.
Prawnik rodzinny z naszej Kancelarii oferuje profesjonalną pomoc m.in. w sprawach o: alimenty, ustalenie kontaktów z dzieckiem, ograniczenie władzy rodzicielskiej, pozbawienie władzy rodzicielskiej oraz ustalenie ojcostwa (uznanie ojcostwa, zaprzeczenie ojcostwa).
Jeśli Państwa sprawy rodzinne wymagają pomocy, prawnego wsparcia, czy reprezentacji przez osobę, jaką jest prawnik, nasza Kancelaria prawna dostarczy Państwu w pełni profesjonalnych i kompleksowych rozwiązań w tym zakresie. Działamy rzetelnie i sprawnie, a nasze kompetencje w dziedzinie, jaką jest prawo rodzinne, pozwolą sprostać Państwa oczekiwaniom.
Każdy prawnik z naszej Kancelarii to specjalista posiadający rozległą wiedzę. Dzięki temu możemy zaproponować Państwu usługi prawne na satysfakcjonującym Państwa poziomie. Prawo rodzinne to jedna z dziedzin prawa, w której odnosimy sukcesy. Adwokat z naszej Kancelarii może Państwa reprezentować m.in. w postępowaniach o:
- ustalenie kontaktów z dzieckiem;
- ograniczenie władzy rodzicielskiej;
- pozbawienie władzy rodzicielskiej;
- ustalenie ojcostwa (uznanie ojcostwa, zaprzeczenie ojcostwa).